10/10 εντός έδρας νίκες για τον Βίκο, 92-68 την Νήαρ Ηστ

BIKOS BASKET

• Στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε στην έδρα του για το πρωτάθλημα της National League 1, ο Βίκος Falcons επικράτησε με 92-68 της Νήαρ Ήστ, ολοκληρώνοντας το εντός έδρας αήττητο στην κανονική περίοδο.

Παίζοντας ανά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ ο Vikos Φalcons κατέκτησε σχετικά άνετα τη νίκη με 92-68 επί της Νήαρ Ηστ παίρνοντας και τη ρεβάνς για την ήττα στον 1ο γύρο ολοκληρώνοντας τα εντός έδρας παιχνίδια στη regular season αήττητος με το 10Χ10.

Απολαυστικός ο Ivosev σημειώνοντας 28 πόντους κάνοντας ό,τι ήθελε κοντά και μακριά από το καλάθι. Τσιλούλης με 17 πόντους επέστρεψε δριμύτερος στην αγωνιστική δράση, 13 πρόσθεσε ο Μαυρογιάννης και 12 ο Πάτρας. Από τη Νήαρ Ηστ 18 είχε ο Καραχάλιος και 13 ο Κουπίδης.

Ο Ιβόσεφ ήταν από το ξεκίνημα δραστήριος και οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 20-9 .Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-13 υπέρ του Βίκου. Στο 12΄ οι Γιαννιώτες έφτασαν στο +19 (34-15) με τους φιλοξενούμενους με σερί 5-0 να μειώνουν προσωρινά σε 34-20 στο 13’. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 21 πόντους (51-29) με το αποτέλεσμα ημιχρόνου να είναι το 51-34.

Με κορυφαίο τον Καραχάλιο, η ομάδα της Αθήνας μείωσε σε 63-51, ενώ λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου ένα τρίποντο του Κουπίδη έριξε για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο το γιαννιώτικο προβάδισμα στους 9 (65-56). Με κορυφαίο και πάλι τον Ιβόσεφ ο Βίκος έκανε το 68-65 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με τους Μαυρογιάννη και Τσιλούλη να δίνουν λύσεις, ο Βίκος προηγήθηκε με 80-60 στο 34’ και διατήρησε ως το τέλος το άνετο προβάδισμα. Τελικό σκορ 92-68 με την ομάδα του Κώστα Δελέγκου να κατακτά την 7η σερί της νίκη παραμένοντας στην 1η θέση του ομίλου με ρεκόρ 13-5.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 51-34, 68-56, 92-68.

Διαιτητές: Τσάνταλη-Αγραφιώτης Ι.-Σιταρίδης.

Vikos Φalcons (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 6(2),  Αναγνωστάκης, Μαυρογιάννης 13(1), Τσιλούλης 17(3), Πάτρας 12, Καΐκας, Ιβόσεφ 28(4), Αποστόλου, Παπαδάκης 4(1), Σπυριδονίδης 7(1), Τάταρης 5.

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς-Πατρινός): Καραχάλιος 18 (2), Ζήρος 7 (1), Γιανναλέτσος 7, Κουπίδης 13 (2), Δέλγας 7, Δημητρίου 2, Καρυστινός 5 (1), Τηλιόπουλος, Σπανός 3, Φουστέρης, Αουτερβάαλ 6