Comp 1

Ρεπορτάζ από τους αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

B ERASITEXNIKO

Βουνοπλαγιά - Ασβεστοχώρι 5-2

Η Βουνοπλαγιά πέτυχε την πρώτη της νίκη στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄Κατηγορίας, επικρατώντας με 5-2 επί του Ασβεστοχωρίου σε ένα αγώνα με πολλές φάσεις και ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό, με ένα δυνατό σουτ του Ουζούνη έξω από την περιοχή, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα.

Η ισοφάριση ήρθε στο 7ο λεπτό με τον Τσίτσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κόρνερ του Βάρφη και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1. Από εκεί και πέρα, η Βουνοπλαγιά είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας για την ανατροπή.

Στο 38ο λεπτό, ο Ζώτος ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Χρύσης μετά από ανατροπή μέσα στην περιοχή, διαμορφώνοντας το 2-1, σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε. Στο 59ο λεπτό, ο Ζώτος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το 3-1. Ωστόσο, το Ασβεστοχώρι αντέδρασε άμεσα, και στο 61ο λεπτό, με όμορφη κεφαλιά του Τσιγαρίδα, μετά από πρώτη κεφαλιά του Σκάρπου, μείωσε σε 3-2. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και καταλυτική. Στο 65ο λεπτό, ο Μαμαλίγκας, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ζώτου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, κάνοντας το 4-2. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σίσκας με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 5-2, κλειδώνοντας τη νίκη.

Τελευταία ευκαιρία της αναμέτρησης στο 89ο λεπτό, αλλά το πέναλτι του Καραγιάννη, που κέρδισε μετά από χέρι του Τσαβδαρίδη, κατέληξε άουτ.

Με αυτή τη νίκη, η Βουνοπλαγιά έδειξε τις δυνατότητες της και πήρε σημαντικούς τρεις βαθμούς, αφήνοντας καλές εντυπώσεις ενόψει της συνέχειας.

Διαιτησία: Δαδάνης Α. (Γατσόμαλος Β., Μίχας Σ.)

Βουνοπλαγιά: Ζούπας, Μαντζιούκας (68΄Χρύσης Κ.), Λύτρας, Σμπόνιας, Καραγκούνης (80' Καραγιάννης), Τσίτσος, Σίσκας, Βάρφης, Γκρόμπασι (80΄Ζώης), Ζώτος (68΄Μάγγος), Χρύσης Μ. (58΄Μαμαλίγκας)

Ασβεστοχώρι: Κεφαλας, Μπενέκας (40΄λ.τρ. Μανώλης), Αλεξίου, Ζώης, Ντίμης, Μαλάμος, Ουζούνης (60΄Σαμαντάς), Τσαβδαρίδης, Σκάρπος (73΄Καρκαμπούνας), Οικόνομου (46΄Τσιγαρίδας), Κολιούσης.