Ρεπορτάζ από αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

B TOPIKO

• Σε ένα πραγματικό ντέρμπι για την τρίτη θέση για την 28η αγωνιστική της Β΄ Κατηγορίας, η Κοσμηρά νίκησε με 2-1 την Ζωοδόχο και την προσπέρασε στην βαθμολογία έχοντας ένα ματς περισσότερο.

Στο 10’ ο Γκόνης απέκρουσε πέναλτι του Περβανά και στο 60’  ο Τσάλης βρήκε με κάθετη τον Παπαστράτο που έκανε το 1-0.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι  διπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον Τσάλη. Η Ζωοδόχος μείωσε σε 2-1 στις καθυστερήσεις με τον Μάντζιο να πλασάρει σωστά μέσα από τη μικρή περιοχή μετά την άστοχη έξοδο του Μπουκουβάλα. Παρά την προσπάθεια της Ζωοδόχου, η Κοσμηρά κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της και να φέρει το παιχνίδι στο τέλος με σκορ 2-1. Η νίκη αυτή αποτελεί μια σημαντική επιτυχία για την Κοσμηρά, ενισχύοντας τη θέση της και δίνοντάς της ένα πολύτιμο πλεονέκτημα στον αγώνα για την άνοδο. Από την άλλη πλευρά, η Ζωοδόχος έδειξε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει σε δύσκολες στιγμές και να παρουσιάσει μια ανταγωνιστική εμφάνιση.

Το ντέρμπι αυτό αφήνει μια σημαντική εντύπωση στο πρωτάθλημα και αναμένεται να έχουμε ένα Γκραν γκινιόλ φινάλε μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Η Κοσμηρά και η Ζωοδόχος απέδειξαν για μια ακόμα φορά ότι είναι δυνατές ομάδες με την ικανότητα να προσφέρουν συναρπαστικό ποδόσφαιρο και άξια βρίσκονται στην 3η θέση.

Διαιτησία: Ζαμπαλας (Θανασιάς –Τσάγκας)

Κοσμηρά(Νίτας): Μπουκουβάλας, Λισγάρας, Γιαννακός,Νούσης, Γκόυζος(80΄Θέμος), Περβανάς, Χριστογιώργος, Τσάλης(75’Δήμος), Παπαστράτος, Λάμπρης(80΄Γιαννάκης), Μπαλαμάτσιας.

Ζωοδόχος(Καραφέρης): Γκόνης, Ρούβαλης(78΄Μιχαήλ), Κορδιάς(46΄Οικονόμου), Βλάχος, Καπρινιώτης, Νάτσης, Τούσης(70΄Ντόντης), Οικονόμου, Μπάρτζιος(55’ Σιώτας), Κωστάκης, Μάντζιος.