Ρεπορτάζ από αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

B TOPIKO

• Το γήπεδο της Κληματιάς έγινε μάρτυρας μιας εκπληκτικής  αναμέτρησης στην 27η αγωνιστική της Β κατηγορίας, καθώς η τοπική ομάδα υποδέχτηκε την αντίπαλή της, την Κοσμηρά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 2-3, μετά από ένα ματς γεμάτο ανατροπές.

Η αρχή του αγώνα ήταν δυναμική, με τις δυο ομάδες να παίζουν όμορφο ποδόσφαιρο χάνοντας ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο η Κοσμηρά ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 31’ με το Χριστογιώργο μέσα από την περιοχή με δυνατό σουτ να ανοίγει το σκορ για το 0-1, η Κληματιά απάντησε γρήγορα και με επιθετικό πνεύμα δημιούργησε ευκαιρίες χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη η αναμέτρηση ηταν  γεμάτη από αγωνία και ανταλλαγή ευκαιριών, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για τη νίκη.

Η Κληματιά κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά με τον Παπαγιάννη στο 63’ να νικά τον τερματοφύλακα της Κοσμηράς με όμορφο πλασέ στην γωνία. Στη συνέχεια ανέτρεψε στο σκορ με πρωταγωνιστή και πάλι τον Παπαγιάννη στο 79’ όπου με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ωστόσο η Κοσμηρά δεν το έβαλε κάτω και με δύο γκολ στο 87’ με σουτ του Μπαλαμάτσια έξω από την περιοχή και στις  καθυστερήσεις ο Περβανάς έκανε το 2-3 με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Χριστογιώργου και ανέτρεψε το ματς, κατακτώντας  μια πολύτιμη νίκη που την κρατά σε επαφή με την 3η θέση πηγαίνοντας με άλλο αέρα στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με την Ζωοδόχο.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Χριστοφορίδης-Κατσουλίδου).

Κληματιά: Περιστέρης, Σουλιάδης (Τσούκαλης), Μηλιάκης, Βλέτσας, Βικτόροφ (Αντωνόπουλος), Τσαλαβος, Καράκουλας (Ζώτος Ε), Χρύσανθος, Παπαγιάννης, Ναούμης (Τόπολης), Συμεωνίδης.

Κοσμηρά: Μπουκουβάλας, Γιαννακός, Γκούζος, Λισγάρας (75’ Θέμος), Δήμος (63’ Κούτρας), Περβανάς, Χριστογιώργος, Τσάλης (46’ Λάμπρης), Παπαστράτος (85’ Γιαννάκης), Μπαλαμάτσιας.