Χωρίς αντίπαλο παίζει φέτος ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε και τους Μαχητές με 64-52

BIKOS BC

• Χωρίς αντίπαλο φαίνεται ότι παίζει φέτος ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς ούτε οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων κατόρθωσαν να δυσκολέψουν την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου παίρνοντας την 10η συνεχόμενη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο απαιτητικό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.
Οι Γιαννιώτες χωρίς να πιάσουν ιδιαίτερα υψηλή απόδοση, κατάφεραν να προσθέσουν στην συλλογή τους ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, παίζοντας μάλιστα την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, χωρίς τον βασικό τους κινητήριο μοχλό, Γιώργο Μαυρογιάννη, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στον αστράγαλό του και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί από τον Κωστόπουλο.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ Γιάννινα και σ’ αυτό συνετέλεσε και η άμυνα ζώνης των Μαχητών με τους παίκτες του Κωστόπουλου να ευστοχούν στα ελεύθερα σουτ που επιχείρησαν αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενουμένων να γυρίσει την άμυνα του σε man to man. Το δεκάλεπτο έληξε με τους Γιαννιώτες προηγούμενους με 15-10
Με τις καλύτερες των προϋποθέσεων ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Νίκα να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75 και μετά αν αναλαμβάνει δράση ο Σωτήρης Ντόβας ο οποίος με 3 συνεχόμενα τρίποντα έβαλε την ομάδα του για τα καλά σε θέση οδηγού «χτίζοντας» διψήφια διαφορά και πηγαίνοντας στο ημίχρονο στο +18 (42-24).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και «έτρεξαν» ένα επιμέρους 8-3 για να μειώσουν σε 45-32 στο 22’. Όμως και πάλι οι Γιαννιώτες δεν άφησαν τους Μαχητές να πλησιάσουν παραπάνω και με πρωταγωνιστή τον Μανάκα, ο οποίος χθες είχε γενέθλια, δεν άφησε τους Μαχητές να εκμεταλλευτούν το momentum που είχαν πάρει ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 55-38.
Χαλαρά μπήκαν οι Γιαννιώτες στο τέταρτο δεκάλεπτο όντας μάλιστα και ιδιαίτερα άστοχοι, νευρικοί και μη συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Ο πρώην παίκτης του ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, Δημήτρης Γεωργίου μπήκε «ζεστός» στην τελευταία περίοδο και με συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και να ξαναβάλει τους Μαχητές στο ματς. Όμως εκεί μίλησε η ποιότητα και η κλάση των παικτών του Κωστόπουλου με τους Πάτρα και Ντόβα να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους και οδηγούν τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ Γιάννινα στην δέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα.
Τα δεκάλεπτα: 15-10, 42-24, 55-38, 64-52
Διαιτητές: Ξενικάκης-Ντούρας-Μπακάλης
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 3(1), Ντόβας 25(5), Μαυρογιάννης, Καραγκιολίδης 2, Ναούμης 3(1), Μάντζιος 2, Πάτρας 13(1), Κωστούλας 2, Μανάκας 14, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 12(2), Γεωργίου 8(1), Κοντουρατζόγλου 8, Μαυρίδης 6(2), Ζιάκας, Κλωνάρας 2, Σιπητάνος, Βαιντερλής 7, Μητσάκης, Λαζάρου