Γ' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

aetroraxh

Αετορράχη-Κραψήτες Καππαδόκες 2-1

• Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Λιμνοπούλας όπου ο Ολυμπιακός Βοτανικού πήρε στις καθυστερήσεις του αγώνα τη νίκη με 3-2 από τον ΠΑΣ Πηγών Λούρου και είναι στις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ ανόδου στην Α’ κατηγορία.
Η αναμέτρηση είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ αφού ο Ολυμπιακός Βοτανικού ήταν αυτό που άνοιξε πρώτος το σκορ στο 19’ όταν ο Βαγγελής με πάσα βρήκε τον Ρομποτή και αυτός με σουτ έκανε το 1-0.
Πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 39’ να φέρουν το ματς στα ίσα με σουτ του Σκλιβανίτη.
Ο ΠΑΣ Πηγών Λούρου έκανε την ολική ανατροπή στο σκορ στο 61’ και πάλι με τον Σκλιβανίτη που με σουτ έκανε το 1-2.
Άμεση όμως ήταν η απάντηση του Βοτανικού και στο αμέσως επόμενο λεπτό (62’) ισοφάρισε σε 2-2 με τον Κατζιώτη.
Τη νίκη στους γηπεδούχους έδωσε στο 93’ ο Καραπαππάς που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Διαιτησία: Μάντζιος (Νέος-Αντωνίου).
Ολυμπιακός Βοτανικού: Πότσης, Ντρης, Αναστασόπουλος (Μπαρέκος 63΄), Παππάς, Χαμπίπης, Τσολάκος, Λαλάι, Διαμάντης, Κατζιώτης, Ρομποτής, Βαγγελής (73΄Καραπαπάς)
ΠΑΣ Πηγών Λούρου:  Κοσίνας, Παπανικολάου, Ανδρούτσος (82΄ Βάσιος), Καραμπίνας, Μπονόβας, Δόσης Β. (88΄ Σμπόνιας), Ζάβαλης (73΄ Χαΐδος), Δόσης Α., Παπαϊωάννου, Νικόπουλος, Σκλιβανίτης.

• Ο Αετός Αετορράχης επικράτησε με 2-1 των Κραψητών Καππαδόκων για την 24η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Γ’ Ερασιτεχνικής και εξασφάλισε και μαθηματικά την επάνοδό του στη Β’ Ερασιτεχνική.
Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, καθώς και η ομάδα του Σωτήρη Δογορίτη διεκδικεί την άνοδο είτε απευθείας είτε μέσω μπαράζ. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να έχουν καλές στιγμές, αλλά με τους Κραψήτες να έχουν τις πιο κλασικές να ανοίξουν το σκορ. Στο 8’ δυνατό σουτ του Μήτση έφυγε άουτ, ενώ ίδια τύχη είχαν σουτ του Τσιόκα Κ. και του Σόντη στο 25’. Στο 33’ για τους φιλοξενούμενους ο Ευθυμίου Χ. πέρασε μπαλιά για τον Τότσικα Μ που πλάσαρε με τον Κρανά να διώχνει με τα πόδι, ενώ στο 35’ ο Καραφέρης με προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 39’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Τσιότα.
Στην επανάληψη, το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με την Αετορράχη να μπαίνει πιο δυνατά και μέχρι το 55’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων. Αρχικά, στο 50’ ο Τσιόκας Κ εξαπέλυσε βολίδα με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Βαγγελή για το 1-0. Στο 55’ ο Σόντης με ωραία ατομική ενέργεια διαμόρφωσε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν παρέδωσαν όπλα και στο 66’ σέντρα του Αρλέτου κεφαλιά του Καραφέρη πέρασε άουτ.Στο 70’ η Αετορράχη είχε δοκάρι με τον Καλτσούνη, ενώ στο 76’ ο Τότσικας Μ από δεξιά σέντραρε με τον Αρλέτο να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και να μειώνει σε 2-1. Στο 89’ το σουτ του Γερογιάννη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βαγγελή, ενώ στις καθυστερήσεις οι Κραψήτες έμειναν με παίχτη λιγότερο λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη του Σ. Ναυρόζογλου. Το τελικό σφύριγμα του κ. Τασιούλα βρήκε τους ανθρώπους της Αετορράχης να πανηγυρίζουν ξέφρενα την επιστροφή τους, μετά από ένα χρόνο απουσίας, στη Β’ Ερασιτεχνική.
Διαιτησία: Τασιούλας (Θανασιάς- Κολιός)
Αετορράχη (Σ. Βλαχογιώργος): Κρανάς, Τσιόκας Π, Χριστογιάννης, Τσιόκας Κ (74’ Βλάχος), Λιόντος, Πάνου, Καλτσούνης (90’ Ζώτος), Μήτσης, Τίνας (64’ Καραλής), Γερογιάννης, Σόντης.
Κραψήτες Καππαδόκες (Σ. Δογορίτης): Βαγγελής, Τότσικας Δ. (77’ Μαντόπουλος), Ναυρόζογλου Σ., Τσιότας, Ευθυμίου Χ., Ευθυμίου Ε. (51’ Αρλέτος), Τότσικας Μ., Τζηρίνης, Προδρόμου, Κοκουθάκης (56’ Έξαρχος), Καραφέρης.