Γ' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

RAFTANAIOI

Ραφταναίοι-Χαροκόπι 4-0

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το ντέρμπι του δευτέρου ομίλου της Γ’ κατηγορίας με τους Ραφταναίους να επικρατούν 4-0 του Χαροκοπίου και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα των Κραψήτων Καππαδόκων από το Ρωμανό και ανέβηκαν στην τρίτη προνομιούχο θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στη Β’ κατηγορία.
Η ομάδα των Ραφταναίων ευτύχησε να ανοίξει νωρίς το σκορ μόλις στο 2’ ο τερματοφύλακας Αντωνίου ανέτρεψε τον Κώστα Α. με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι, την εκτέλεση του ανέλαβε ο Μάγκος στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 1-0.
Στο 17’ σουτ του Γκουτσίδη απέκρουσε τη μπάλα ο Αντωνίου.
Από το 20λεπτο και μετά το Χαροκόπι άρχισε να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε με την ισοφάριση.
Αρχικά στο 19’ όταν ο Κωστάκης έκανε το γύρισμα, ο Χαμπίπης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό (20’) ο Κωστάκης έκανε το δυνατό σουτ με τον Πατούνα να αποκρούει σωτήρια τη μπάλα.
Αφού οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν επιτυχώς τον κίνδυνο στο 29’ κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Κώστα Α. (που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων) να κάνει το σουτ απέκρουσε την μπάλα ο Αντωνίου, αυτή έφτασε στον Γκουτσίδη που δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να κάνει το 2-0.
Το Χαροκόπι μη έχοντας να κάνει κάτι άλλο προσπάθησε να πετύχει το γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 31’ σουτ του Αντωνίου Α. η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
Μεγάλη ευκαιρία στο 39’ για τους φιλοξενούμενους με τον Κωστάκη να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε  με μια ευκαιρία στο 55’ για το Χαροκόπι με τον Κωνσταντή να κάνει την κεφαλιά και τον Πατούνα να μπλοκάρει τη μπάλα.
Η απάντηση για τους Ραφταναίους ήρθε στο 63’ και μάλιστα με γκολ με τον Μάτση να εκτελεί κόρνερ, ο Αντωνίου έκανε άστοχη έξοδο και ο Τσιώλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.
Στο 77’ ο Κάσσος βγήκε απέναντι από τον Αντωνίου έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Στο 89’ σουτ του Κωστάκη απέκρουσε τη μπάλα ο Πατούνας.
Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 91’ ο κορυφαίος παίκτης των Ραφταναίων Αλέξης Κώστας ο οποίος πίεσε και πήρε τη μπάλα από τον τερματοφύλακα Αντωνίου και σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
Διαιτησία: Δημητρίου (Καραλής-Γεωργίου Β.)
Ραφταναίοι: Πατούνας, Ζβαρδάγκαλος, Λεβέντης, Τσιώλης, Μάγκος, Κάσσος (78’ Μπάρδας), Γκουτσίδης (70’ Βασιλείου), Παπαγιάννης (55’ Γεροκώστας), Μάτσης, Κώστας Χ. (83’ Αλεξίου), Κώστας Α.
Χαροκόπι: Αντωνίου, Τάτσης, Αντωνίου Θ., Λεοντάρης (46’ Δρόσος), Κωνσταντής, Κωστάκης, Κώστας, Αντωνίου Α., Χαμπίπης (46’ Μπαλλατζία), Αντωνίου Β., Ρούμπος.