Ρεπορτάζ από αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

B TOPIKO

• Σε ένα παιχνίδι όπου ο διαιτητής έδειξε τρεις φορές την «άσπρη βούλα» η ΑΕ Γιάννενα άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη Λιμνοπούλα αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με το Κάστρο.

Ο αγώνας ξεκίνησε σχεδόν με είκοσι λεπτά καθυστέρηση μιας και οι διαιτητές περίμεναν έξω από τα αποδυτήρια προκειμένου να έρθει ο υπάλληλος του ΠΕΑΚΙ για να ανοίξει ώστε να μπουν μέσα για να συμπληρώσουν το Φ.Α και στη συνέχεια περίμεναν μέχρι οι γηπεδούχοι να βρουν απινιδωτή για να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Μετά από τρία λεπτά από την έναρξη του αγώνα είχαμε την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο ενός τετράποδου ζώου που ήθελε και αυτό παιχνίδια με αποτέλεσμα για τέσσερα λεπτά να μη γίνεται παιχνίδι μέχρι να απομακρυνθεί το σκυλί.

Μία  μεγάλη τριπλή ευκαιρία χάθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 33΄όταν ο Ζώτος έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Βάλαρη που ήταν μόνος του απέναντι από τον Παλτινιώτη έκανε την κεφαλιά απέκρουσε ο τερματοφύλακας, η μπάλα έφτασε και πάλι στον Βάλαρη που έκανε το πλασέ και πάλι ο Παλτινιώτης απέκρουσε και στη συνέχεια έγινε νέο σουτ από τον Μάγκο έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον Παλτινιώτη να πραγματοποιεί νέα μεγάλη επέμβαση. Στο 36΄ο Κοκκιάδης εκτέλεσε φάουλ και ο Παλτινιώτης απέκρουσε τη μπάλα.

Το Κάστρο στο 40΄κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κοκκίνη από τον Κάγια. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Στρακόσα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν άμεσα, προηγήθηκαν στο σκορ, είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλο γκολ όμως ένα λάθος του τερματοφύλακα στις καθυστερήσεις έφερε την ισοφάριση για το Κάστρο. Στο 46΄ο Μάγκος έκανε την μπαλιά στον Τσίκα και αυτός με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παλτινιώτη ισοφαρίζοντας 1-1 για την ΑΕ Γιάννενα.

Στο 51΄σε σέντρα του Δάλλα και πλασέ του Τσίκα η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 56΄σε πλασέ του Κοκκιάδη απέκρουσε τη μπάλα ο Παλτινιώτης.

Το Κάστρο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-1 στο 62΄με τον Κούτλα να βγαίνει απέναντι από το Αγγέλη προσπάθησε την ώρα που πραγματοποιούσε έξοδο να τον «κρεμάσει» με τον τερματοφύλακα της ΑΕ να αποκρούει σωτήρια τη μπάλα και τους γηπεδούχους να φωνάζουν ότι ήταν εκτός περιοχής ζητώντας φάουλ και κόκκινη κάρτα.

Η ΑΕ Γιάννενα έκανε την ολική ανατροπή στο σκορ στο 77΄με τον Κοκκιάδη να κερδίζει πέναλτι από τον Δώνο. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Κάγια στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Παλτινιώτη κάνοντας το 1-2.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 92΄κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κοκκίνη από τον Αγγέλη. Ο Μαλισσόβας ψύχραιμα πήρε τη μπάλα και το εκτέλεσε στέλνοντάς την στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Διαιτησία: Βλάχος (Μπαδήμας-Ηλία). Οι αποφάσεις για τα τρία πέναλτι είναι σωστές. Το μόνο λάθος του διαιτητή είναι ότι ανέχτηκε υπερβολικά τις πολλές διαμαρτυρίες από τους πάγκους και των δύο ομάδων.

Κάστρο: Παλτινιώτης,Ντίνος (57΄Μαρκούλας), Στρακόσας, Πότσης, Δώνος, Τσακανέλης (46΄Μαλισσόβας), Κοκκίνης, Τζώρτζης (81΄Μάντζιος), Κούτλας (68΄Τσάλι), Τσούκαλης (81΄Λάζος), Μάζης.

ΑΕ Γιάννενα: Αγγέλης, Μαλάμος, Ζώτος, Κάγια, Γιώτης, Λαλάι, Δάλλας, Βάλαρης, Μάγκος, Κοκκιάδης, Τσίκας.