Πρώτο διπλό για τον Βίκο, 62-69 τον Εθνικό Λιβαδειάς

BIKOS BC

• Σπουδαίο διπλό πήρε στη Θήβα ο Βίκος Falcons Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε του Εθνικού Λιβαδειάς με 69-62 κατακτώντας την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη, βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του στο 8-5.

Χείλαρης με 20 πόντους, Τσιλούλης με 17 και Πάτρας με 14 ξεχώρισαν από την ομάδα του Κώστα Δελέγκου με την οποία πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Αλέξανδρος Σπυριδονίδης. Από τους γηπεδούχους 22 σημείωσε ο Πολυτάρχου, 12 ο Μαυροκεφαλίδης και 10 ο Κόλλιας.

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι για τους Γιαννιώτες οι οποίοι στο τέλος της πρώτης περιόδου βρισκόταν μπροστά με 23-16. Οι παίκτες του Δελέγκου κατάφεραν να προηγούνται με 43-31 στο τέλος του ημιχρόνου.  Ο Βίκος Φalcons κρατούσε το προβάδισμα, αλλά η η τρίτη περίοδος ανήκε στον Εθνικό καθώς με συνολικό επιμέρους 17-5 ισοφάρισε σε 48-48 στο 30΄.

Ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι ήταν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες που απέκτησαν μια ασφαλή διαφορά επτά πόντων(53-60), έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Πάτρα και Χείλαρη, ενώ με τον Τσιλούλη να σημειώνει και τους 9 πόντους μέχρι το φινάλε ο Βίκος έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-43, 48-48, 62-69

Διαιτητές: Τσαχάκης-Τζίμης-Ανδρεόπουλος

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Κόλλιας 10(2), Πολυτάρχου 22(4), Καρακατσάνης 2, Κοϊτσάνος, Μαυροκεφαλίδης 12(1), Ντάλλης 5(1), Σιδέρης 6, Μαντζιώρης 5(1), Δημητριάδης

Βίκος Φalcons (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 20, Μόρας, Σπυριδονίδης, Μαυρογιάννης 6(1), Τσιλούλης 17(1), Πάτρας 14(2), Καΐκας, Igrutinovic 6, Παπαδάκης 2, Τάταρης 4.