Τον Ιούλιο θα κριθεί ο τίτλος του Πρωταθλητή στην Κωπηλασία

OKTAKOPOS NOI

• Σκληρή «μάχη» έδωσαν όλοι οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων στην Α’ φάση του 84ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κωπηλασίας, που ολοκληρώθηκε χθες στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά, με την συμμετοχή 400 και πλέον αθλητών και αθλητριών από 26 σωματεία όλης της χώρας.
Ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος, με τον Γιαννιώτικο Σύλλογο που μας έχει χαρίσει αμέτρητες διακρίσεις, τελικά να τερματίζει στην δεύτερη θέση με 229,5 βαθμούς, πίσω από τον Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης, ο οποίος αναδείχθηκε και ο μεγάλος νικητής με 315 βαθμούς. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Όμιλος Ερασιτεχνών Αλιέων& Ναυτικών Αθλημάτων Βόλου, με 188 βαθμούς.
Οριστικά πάντως ο Πρωταθλητής θα αναδειχθεί στην Β΄ Φάση τον ερχόμενο Ιούλιο στα Γιάννενα.
Όσον αφορά τον αριθμό των μεταλλίων ο ΝΟΘ κατέκτησε 25 σε όλες τις κατηγορίες εκ των οποίων 10 χρυσά, 9 ασημένια και 6 χάλκινα, ο ΕΝΟΑ 15 (10-3-2) και ο ΝΟΙ 14 (4-8-2).