Σύντομα ξεκινούν εργασίες για νέο κυκλικό κόμβο στο Πανηπειρωτικό
• Ένας νέος κυκλικός κόμβος που αναμένεται να βελτιώσει την οδική ασφάλεια, θα αρχίσει να κατασκευάζεται σύντομα στη διασταύρωση της Εθνικής Οδού Ιωαννίνων - Αθηνών με την περιφερειακή οδό Ιωαννίνων, στην περιοχή που λειτουργεί το ΤΕΙ και το ΠΕΑΚΙ.
Πρόκειται για ένα σημείο που σήμερα η κυκλοφορία ρυθμίζεται με φανάρια, ενώ κατά καιρούς έχουν σημειωθεί και αρκετά τροχαία ατυχήματα. Χθες, κατά την συνεδρίαση της Περιφερειακής Επιτροπής, αναδείχθηκε ο οριστικός ανάδοχος του έργου, η «Πανηπειρωτική» Α.Τ.Ε.. Το συγκεκριμένο έργο, προϋπολογισμού 556.000 ευρώ, όπως εξήγησε ο Περιφερειάρχης Ηπείρου Αλ. Καχριμάνης, είχε αρχικά προγραμματιστεί από το Δήμο Ιωαννιτών, αλλά επειδή δεν μπόρεσε να ενταχθεί σε χρηματοδοτικό πρόγραμμα, το ανέλαβε σχετικά πρόσφατα η Περιφέρεια.
Άλλα οδικά έργα
Η Περιφερειακή Επιτροπή έλαβε επίσης αποφάσεις και για άλλα οδικά έργα, μεταξύ των οποίων είναι:
-Σύνδεση κυκλικού κόμβου Λυγιάς Πρέβεζας, με παρακείμενους οδικούς άξονες, προϋπολογισμού 250.000. (Εγκρίθηκε η διαδικασία δημοπράτησής του).
-«Αποκατάσταση τοίχων αντιστήριξης πρανών επί του επαρχιακού δικτύου προς Αρτοπούλα Δήμου Δωδώνης», προϋπολογισμού 100.000. Αναδείχτηκε η "ΓΕΩΤΕΧΝΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ Μ ΙΚΕ" ως οριστικός ανάδοχος
Εκσυγχρονισμός αρδευτικών δικτύων
Εξάλλου, αποφάσεις για έργα εκσυγχρονισμού αρδευτικών δικτύων, μείωσης του ενεργειακού κόστους και εξοικονόμησης νερού, έλαβε στην χθεσινή της συνεδρίαση η Περιφερειακή Επιτροπή. Το συνολικό ποσό ανέρχεται σε 4.250.000 ευρώ, εκ των οποίων τα 4, 2 εκ. καλύπτονται μέσω του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης. Συγκεκριμένα:
- Ανέδειξε τον οριστικό ανάδοχο του έργου: «Έργα εκσυγχρονισμού και εξοικονόμησης νερού του αρδευτικού δικτύου Περάνθης – Λουτρότοπου Άρτας», προϋπολογισμού € 2.198.000,01. Οριστικός ανάδοχος αναδείχτηκε η Κ/Ξ Κ. ΚΩΣΤΑΒΑΣΙΛΗΣ & ΣΙΑ Ο.Ε. - ΤΕ.ΚΑΤ. ΟΜΟΡΡΥΘΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ».
- Ανέδειξε τον προσωρινό ανάδοχο για το (υπο)έργο: «Εκσυγχρονισμός αντλιοστασίων ΤΟΕΒ Μπόιδα -Μαυρή Πρέβεζας», προϋπολογισμού € 1.510.000. Οριστικός ανάδοχος: MA CON STRUCTION ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ».
- Ανέδειξε τον ανάδοχο για το (υπο) έργο: «Προμήθεια και εγκατάσταση ηλεκτρονικών καρτών άρδευσης ΤΟΕΒ Μπόιδα - Μαυρής» προϋπολογισμού € 490.000. Ανάδοχος η «ΕΥΔΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ Α.Β.Ε.Ε.».
-Ενέκρινε τη διαδικασία υλοποίησης του έργου: «Προμήθεια Ηλεκτροκινητήρων και αντλητικού συγκροτήματος αρδευτικού αντλιοστασίου (Ωρωπού) του ΤΟΕΒ Κάμαρης», προϋπολογισμού 50.220 €.
Ανάδοχος για το νοσοκομείο Πρέβεζας
Η Περιφερειακή Επιτροπή ανέδειξε και τον οριστικό ανάδοχο του έργου: «Ανακαίνιση – εκσυγχρονισμός του Γενικού Νοσοκομείου Πρέβεζας», προϋπολογισμού € 845.000, με τη χρηματοδότηση να καλύπτεται από πόρους της Περιφέρειας Ηπείρου. Ανάδοχος αναδείχτηκε η «ΕΝΩΣΗ ΚΑΡΑΜΠΤΙΤΙΑΝΗΣ - ΓΕΩΡΓΙΟΝ Ν. ΚΥΡΙΤΣΗΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.».