Σύμβαση για έργα αγροτικής οδοποιίας 500.000 ευρώ
Την σύμβαση για την υλοποίηση έργων αγροτικής οδοποιίας υπέγραψε ο Δήμαρχος Δημήτρης Παπαγεωργίου με τον ανάδοχο για την συγκεκριμένη παρέμβαση.
Τα έργα έχουν προϋπολογισμό 500.000 ευρώ. Η συγκεκριμένη δράση συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Γεωργικό Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης και το Ελληνικό Δημόσιο με ποσοστό 100%.
Με την υλοποίηση του έργου επιτυγχάνεται η ασφαλτόστρωση τεσσάρων αγροτικών δρόμων στις Τοπικές Κοινότητες Αμφιθέας, Πεδινής, Αμπελιάς και Νεοκαισάρειας, συνολικού μήκους 2.640,00 m, οι οποίοι εξυπηρετούν αγροτικές καλλιέργειες και κτηνοτροφικές μονάδες.
Όπως ανέφερε ο αντιδήμαρχος έργων Γιώργος Αρλέτος πρόκειται για μία παρέμβαση που θα αναπτυχθεί σε τέσσερις κοινότητες και θα συμβάλλει στην βελτίωση της πρόσβασης για τους ανθρώπους που δραστηριοποιούνται στον πρωτογενή τομέα.