«Βραχυκυλωμένος» ο Βίκος, ήττα 56-62 από το Πολύκαστρο

BIKOS

• Την ευκαιρία να ανασάνει βαθμολογικά και ψυχολογικά έχασε ο Βίκος, ο οποίος παρουσιάστηκε για ακόμη ένα ματς βραχυκυκλωμένος και σε συνδυασμό με την απουσία του Μιχαήλ, αλλά και την αγωνιστική παρουσία του Εξαρχόπουλου μετά από ίωση, "λύγισε" από τον Εύαθλο Πολυκάστρου, μια ομάδα που έχει και εκείνη στόχο την παραμονή στην Γ Εθνική.
Και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα νευρικές στο ξεκίνημα του ματς. Οι φιλοξενούμενοι στηριζόμενοι στον Ημερίδη έχτισαν διαφορά που έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+6) στο φινάλε του δεκαλέπτου. Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με εννέα πόντους 17-26, όμως ο Βίκος με 8-0 σερί μείωσε σε 25-26, στηριζόμενος σε ατομικές ενέργειες των Εξαρχόπουλου, Αντωνίου και Γιωτάκη. Πέντε πόντοι του Τσελέκη ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε 25-31, για να έρθει ένα τρίποντο του Πανταζή στη τελευταία επίθεση, με το σκορ να διαμορφώνεται 28-31. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να περνούν μπροστά με 36-34 για πρώτη φορά στο ματς, όμως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό σε εύκολες επιθέσεις με αποτέλεσμα να δώσουν δικαιώματα στον Εύαθλο ο οποίος το εκμεταλλεύτηκε και πέρασε μπροστά στο φινάλε της περιόδου με 42-44. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Βίκο. Οι φιλοξενούμενοι με 0-10 σερί στα πρώτα δύο λεπτά, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 42-54 που ήταν και η μεγαλύτερη στο ματς. Από εκεί πέρα ο Εύαθλος διατήρησε την υπέρ του διαφορά, με τους γηπεδούχους να σπαταλούν πολλές ελεύθερες βολές. Πρώτος σκόρερ του Βίκου ο Γιωτάκης με 12, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Τσελέκης με 17. Επόμενος αγώνας τη προσεχή Κυριακή με την ομάδα ΓΑΣ Μελίκη στις 17:00 στη Λιμνοπούλα.
Τα δεκάλεπτα: 9-15, 28-31, 42-44, 56-62
Βίκος Ζαγοροχώρια (Πάνου): Κώστας, Πανταζής 10 (1), Κάκος, Βάτσιος 4, Αντωνίου 3, Ζήκος, Κιμισκίδης, Εξαρχόπουλος 6 (1), Τζοβάρας 11, Νικηφορίδης 4, Λάμπρου 2, Γιωτάκης 12
Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 7 (1), Ημερίδης 14 (1), Βαρβούτας, Ζεμπεκίδης, Κηρύκος 1, Χατζόπουλος 9 (1), Βλέτσης, Παπατζίδης, Τσελέκης 17, Σιδηρόπουλος 6, Βακιρλής 8, Ανδρεόπουλος.