Ρεπορτάζ από τους αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

KASTRO NEOKAISAREIA

Δαφνούλα- Αετορράχη 3-2

• Νίκη βαθμολογικής σημασίας και ψυχολογίας πήρε η Δαφνούλα, καθώς επικράτησε με 3-2 της Αετορράχης στο βοηθητικό γήπεδο της Κατσικάς για την 12η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Β΄ Ερασιτεχνικής. Το χρυσό γκολ που έδωσε τη νίκη στη Δαφνούλα πέτυχε ο Καντζέλης στο 88’. Το παιχνίδι ήταν χορταστικό στο πρώτο μέρος όπου σημειώθηκαν τέσσερα γκολ, εναλλαγές στο σκορ και φάσεις κυρίως από τους φιλοξενούμενους.

Η Αετορράχη μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 4’ προηγήθηκε στο σκορ με το παρθενικό γκολ του Σπύρου Μοτσενίγου που το σημείωσε με σουτ εντός περιοχής. Η Αετορράχη συνέχισε να έχει την υπεροχή και να βγαίνει με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, χάνοντας δυο σημαντικές ευκαιρίες. Στο 6’ ο Ντούτσης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Βασιλείου αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 8’ ο ίδιος παίκτης με ωραία ενέργεια έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Δαφνούλας με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Στο 17’ ο  Οικονόμου εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Κώστας Λαγός με κεφαλιά νίκησε τον Ζώτο για το 1-1. Στo 20’ ο Ασωνίτης έκανε το σουτ αλλά ο Βασιλείου απομάκρυνε τη μπάλα, ενώ στο 23’ ο Ιωάννου βρέθηκε απέναντι από τον Ζώτο αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 40’ έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ζιάρκας έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στο γάμα της εστίας του Ζώτου για το 2-1. Η απάντηση από την Αετορράχη υπήρξε άμεση και στο 42΄ισοφάρισε με σουτ του Παπανικολάου.

Λίγες ήταν οι καλές στιγμές στην επανάληψη και το παιχνίδι δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου μέρους. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στη Δαφνούλα σημειώθηκε στο 88’. Σε σέντρα που βγήκε από δεξιά, ο Καντζέλης πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Ζώτο για το 3-2 μέσα σε πανηγυρισμούς. Στις καθυστερήσεις, ο Φώτης έκανε το σουτ αλλά ο Ζώτος απομάκρυνε τη μπάλα με τα πόδια.

Διαιτησία: Νέος (Πάνος- Μπλέτσας)

Δαφνούλα: Βασιλείου, Λαγός Κ., Σεγκανάκου, Αυδίκος, Λαγός Β., Οικονόμου, Πανάρετος, Βήκας (80’ Φώτης), Ζιάρκας, Ράπτης (46’ Καντζέλης), Ιωάννου.

Αετορράχη: Ζώτος, Μοτσενίγος Σπ., Χριστογιάννης, Παπανικολάου (76’ Λεοντάρης), Γερομιχάλης (88’ Κούτλας), Μήτσης, Ντούτσης (88’ Κουτσολάμπρος), Κουσιόρης (48’ Μαγκλάρας), Μοτσενίγος Ν, Πασχαλίδης (66’ Κάσσος), Ασωνίτης.

Κάστρο-Νεοκαισάρεια 0-2

• Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, η ομάδα του Χρήστου Μπούλτη, η οποία επικράτησε με 0-2 του αξιόμαχου Κάστρου και συνεχίζει να προπορεύεται στον Β’ όμιλο της Β’ ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, και η κατοχή ήταν μοιρασμένη. Στο 12' σημειώθηκε η πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Παπαδόπουλου να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με την μακρινή σέντρα σουτ του Σίμου Ναβρούζογλου, η οποία ανάγκασε τον Γεράκο να παρέμβει και να απομακρύνει με το ένα χέρι, ενώ στο 30' σουτ του ίδιου παίκτη κατέληξε άουτ.

Στο 33' οι "κίτρινοι" απείλησαν με το σουτ του Έξαρχου, το οποίο πέρασε άουτ. Οι μεταβολές του καιρού δυσκόλεψαν το έργο των ομάδων και το 0-0 παρέμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και στο 47' με κοντινό πλασέ έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.Ενώ στο 57' ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να σπαταλήσουν το τετ α τετ του Καραπέτρου και το 0-0 να παραμένει. Στο 65' ο Μάντζιος για το Κάστρο, έστειλε την μπάλα άουτ. Οι αλλαγές φάνηκαν... χρυσάφι για την Νεοκαισάρεια, καθώς στο 70' ο Δεδέογλου που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, με πλασέ από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Λισγάρα, ο οποίος πέρασε όλους τους αντίπαλους του και πάσαρε στον Δεδέογλου. Όλα στα τελευταία λεπτά πήγαιναν κόντρα στην ομάδα του Κάστρου, καθώς στο 78' έμεινε και με παίκτη λιγότερο, όταν ο Ζανίκας δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Στο 80' οι φιλοξενούμενοι "κλείδωσαν" την νίκη τους, με την δεύτερη "χρυσή" αλλαγή, όπως αποδείχθηκε, αυτή του Κωστάκη, ο οποίος με στρωτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Διαιτησία: Μπούμπας (Διαμάντης Δ.- Βλαχοπούλου)

ΠΑΣ Κάστρου (Βαγγέλης Κουκουθάκης): Πλιάτσικας, Κοκκίνης, Στρακόσας, Παντούλας, Ζανίκας, Μάντζιος, Γεωργούλης (36' λ. τρ. Τσακανέλης), Τζώρτζης, Καραμάνης, Ναβρούζογλου, Λάζος (63' Ντίνος).

ΑΣ Νεοκαισάρειας (Χρήστος Μπούλτης): Γεράκος, Λισγάρας Γ., Μάντζιος (87' Αραπογιάννης), Κωνστάντης, Κοντοδήμος, Ευθυμίου Ε., Καραπέτρος (65' Κωστάκης), Λισγάρας Α. (86' Παπαϊωάννου), Καραβασίλης (65' Δεδέογλου), Παπαδόπουλος (29' Έξαρχος), Τζιοβάρας.