Περίπατος για τον Βίκο, 105-57 τον Ολυμπ. Βόλου

bikos

• Επίδειξη δύναμης έκανε το απόγευμα του Σαββάτου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο Βίκος Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε με 105-57 του Ολυμπιακού Βόλου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο την αναμέτρηση με τους Βολιώτες και έφτασαν στη δέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

21 πόντους σημείωσε ο Καλαμπάκας, 15 ο Δήμος, 13 ο Μαρίνκοβιτς, 11 ο Τσιλούλης και 10 ο Αναγνωστάκης. Ο Θωμάς Κωστόπουλος είδε και τους 12 παίκτες του να σκοράρουν. Ντεμπούτο με τη φανέλα του Βίκου πραγματοποίησε ο Σέρβος Γιόβαν Τζόρτζεβιτς Μαρίνκοβιτς.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς ο Βίκος, με τον Καλαμπάκα να ξεκινά με 2/2 τρίποντα και το σκορ ήταν 10-3 στο 3’. Μπορεί οι Βολιώτες να μείωσαν σε 10-7, όμως ο Βίκος ανέβασε τη διαφορά στους 7 (16-9 και έπειτα στους 10 με έμμεσο τρίποντο από τον Καλαμπάκα. Κάποια άστοχα σουτ από τον Βίκο και εύκολοι πόντοι από τον Ολυμπιακό είχαν ως αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά να είναι οριακή (21-17).  Η είσοδος του Σταυρόπουλου λειτούργησε θετικά για τον Βίκο που προηγήθηκε στο 16’ με 37-21. Οι πρώτοι πόντοι του Μαρίνκοβιτς ήρθαν από έμμεσο τρίποντο για το 42-28 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 44-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισε να ανεβάζει στροφές ο Μαρίνκοβιτς με τον Κοτσάνο να είναι επίσης πολύ αποτελεσματικός στο low post και τη διαφορά να ανοίγει στους 30 (62-32). Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ με το σκορ στο 30΄ να είναι 79-46.

Τυπική διαδικασία ήταν το ματς στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον Δήμο να είναι πολύ καλός και τον Γυφτάκη να γίνεται ο δωδέκατος παίκτης που σκόραρε στο ματς. Με το τελικό σκορ 105-57 ο Βίκος βελτίωσε το ρεκόρ στο 10-2.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-28, 79-46, 105-57

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Διαμαντής-Καννής

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αποστόλου 2, Γυφτάκης 2, Αναγνωστάκης 10(2), Ιωαννίδης 5, Τσιλούλης 11(1), Πάτρας 7, Δήμος 15, Καλαμπάκας 21(4), Λαμπρόπουλος 4, Σταυρόπουλος 7(1), Κοτσάνος 8, Djordjevic-Marinkovic 13(2)

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης): Νίκολης 14(1), Μπουντούρης Κ.1, Στεφόπουλος, Γουάμπα 16, Παρασχάκης 2, Δημητρόπουλος, Λογοδότης Μ., Λογοδότης Π. 21(5), Μπουντούρης 3(1).