Hττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ (81-60) ο ΠΑΣ Γιάννινα

PAS BASKET

• Την ήττα με σκορ 81-60 από τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Μετά την ήττα από τον Πρωτέα Βούλας, η γιαννιώτικη ομάδα υπέκυψε στην ανωτερότητα του ΠΑΟΚ και ηττήθηκε και στη Θεσσαλονίκη, έχοντας πλέον ρεκόρ 3-11.

Ο ΠΑΣ από το δεύτερο δεκάλεπτο έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ, προσπαθώντας να κυνηγά τις μεγάλες διαφορές που έχτισε ο ΠΑΟΚ.

Η Εβόντο με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, η Μπριγκς με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες και η Ντίνα Σαρηγιαννίδου με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισαν από τις φιλοξενούμενες. Τρομερή απόδοση από τις νικήτριες είχε η Ευγενία Κολλάτου με 17 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα με τη Χρύσα Κιλαζίδου να ακολουθεί σε απόδοση με 13 πόντους, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα. 16 πόντους πέτυχε η Γουίλσον, 14 η Καρλάφτη και 12 η Γουίλιαμς. Με 9-4 προηγήθηκε στο ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ, με τον ΠΑΣ να μειώνει στο 5’ στον πόντο (11-10).

Η αστοχία των παικτριών του ΠΑΣ έδωσε το δικαίωμα στις γηπεδούχες να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ τους με 24-12.

Σε τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (30-12), με τον ΠΑΣ να μένει επιθετικά σε χαμηλά επίπεδα και τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 44-17.

Με το σκορ στο 47-26 στη λήξη του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης ενόψει της επανάληψης. Καλύτερη ήταν η εικόνα που παρουσίασε στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες και από την Εβόντο, ωστόσο ο ΠΑΣ διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά του. Το σκορ με τη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν 66-43.

Με την Κολλάτου σε κέφια που μέτρησε σερί πόντους, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 71-48.

Ο ΠΑΣ έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους με το σκορ να είναι στο 39’ στο 77-60. Το τελικό σκορ ήταν 81-60, με τον ΠΑΣ να γνωρίζει την ενδέκατη ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει την Ελευθερία Μοσχάτου.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Ελευθεριάδης-Χατζηχαρίσης (Αργυρού)

Δεκάλεπτα: 24-12, 47-26, 66-43, 81-60

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κυλαζίδου 13 (1), Κιολέογλου, Κουκουναρίδου, Κατσαμούρη 9, Μινοβγίδου, Τόγια, Γουίλιαμς 12, Γουίλσον 16 (2), Καρλάφτη 14 (4), Πολυμέρου, Κολλάτου 17

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 12, Σαρηγιαννίδου 11 (3), Μαρίνη 7 (1), Καλαμπάκου 4, Στεργίου, Τζήμου 2, Έφα 6, Γκιζάνη 2, Εβόντο 16