Ήττα στη Θεσσαλονίκη του ΠΑΣ από τον ΠΑΟΚ με 80-75

PAOK PAS GYNAIKEIO BASKET

• Την ήττα με σκορ 80-75 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC το απόγευμα του Σαββάτου στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.
Τα 20 λάθη αποτέλεσαν «αγκάθι» στην προσπάθεια της ομάδας να φύγει με το «διπλό» από την συμπρωτεύουσα. 21 πόντους σημείωσε η Σλιμ, 19 Μακέι, 13 μαζί με 15 ριμπάουντ η νεοφερμένη Πέρι και 11 με 15 ριμπάουντ η Σαμάνθα Κούπερ.
Κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τις φιλοξενούμενες, καθώς ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν μπροστά με 8-0 στο 2΄ με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να έχει 0/5 σουτ. Το πρώτο καλάθι ήρθε δια χειρός Θεοδώρου με τρίποντο (8-3). Επιμέρους 6-2 των γηπεδούχων έστειλε τη διαφορά στους 9 (14-5). Ο coach Δουβίτσας πέρασε την Πέρι για πρώτη φορά στο παρκέ κατεβάζοντας στο "4" την Κούπερ, με τη διαφορά να πέφτει στους 6 (16-10). Σερί 6-0 έφερε το 22-10, με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC, με το πρώτο καλάθι της Perry, να μειώνει σε 22-12. Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο και ολοκλήρωσε στο 27-12.
Με επιμέρους 6-2 η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα μείωσε σε 29-18 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά βρισκόταν μπροστά με +15 (35-20), με τον Νίκο Δουβίτσα να αποσύρει στον πάγκο την Μακέι καθώς δεν έπαιρνε αυτά που ήθελε περνώντας τη Χρηστάκη στο παρκέ. Οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν άφηναν τον ΠΑΣ να βρει ρυθμό ενώ με τις διψήφιες, ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο, Χόλιβει-Στάνλι (10 και 11 πόντους αντίστοιχα), το σκορ έγινε 40-24. Η Μακέι, που είχε επιστρέψει στο παρκέ, με κλέψιμο και τρίποντο στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 40-27 λίγο πριν το ημίχρονο. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-27 υπέρ του ΠΑΟΚ, μετά από έμμεσο τρίποντο της Παυλοπούλου.
Με 5 μαζεμένους πόντους της Θεοδώρου ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να μειώνει σε 43-32. Λίγο αργότερα τη σκυτάλη πήρε η Σλιμ η οποία με 14 δικούς της πόντους και 4 τρίποντα πήρε από χέρι τον ΠΑΣ βοηθώντας τον τα μέγιστα να «ροκανίσει» σε μονοψήφιο νούμερο τη προβάδισμα των γηπεδούχων (52-46). Παρά το γεγονός ότι έφτασε να μειώσει στους 6, η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια με τις γηπεδούχες με σερί 9-0 να φτάνουν στο +15 (61-46). Τελικά το σκορ στο 30΄ ήταν 67-53 υπέρ του «Δικεφάλου».
Στηριζόμενος στις Κούπερ-Μακέι ο ΠΑΣ μείωσε στους 10 περίπου 4΄ πριν το τέλος (74-64). Με τον ηλεκτρονικό πίνακα στο PAOK Sports Arena να δείχνει 1΄ 09΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 78-72 με την Perry να βοηθάει σημαντικά. Η Παυλοπούλου με δίποντο 30΄΄ πριν την ολοκλήρωση του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε το 80-72, με την Mackay με εύστοχο τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 80-75.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι πλέον στο 0-4 και την επόμενη Κυριακή στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο απέναντι στον Ο.Α. Χανίων θα ψάξει για την πρώτη του νίκη, έχοντας βγάλει ένα απαιτητικό πρόγραμμα.
Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-27, 67-53, 80-75
Διαιτητές: Ευφραιμίδης- Ελευθεριάδης- Τσάνταλη
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χόλιβει 14, Στάνλι 13(1), Χαιριστανίδου 8, Μακιτάλο 2, Παυλοπούλου 14, Κατσαμούρη 2, Στεφανάκη, Καρλάφτη 15(5), Κιλαζίδου 4(1), Κουινόνες 8
ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας): Θεοδώρου 8(2), Καλαμπάκου 3(1), Κούπερ 11(1), Χρηστάκη, Σλιμ 21(5), Μακέι 19(5), Πέρι 13, Μαρίνη.