244 δρομείς στις φετινές «Παρακαλάμιες Διαδρομές»

PARAKALAMIES

• Με τη συμμετοχή 244 δρομέων από 17 περιοχές της χώρας και με συμμετοχές από έξι διαφορετικές χώρες διεξήχθησαν για τέταρτη φορά στον Βουτσαρά Δήμου Ζίτσας οι αγώνες δρόμου «ΠαραΚαλάμιες Διαδρομές».

Η εκδήλωση ξεκίνησε από το απόγευμα του Σαββάτου, όταν ο Δημήτρης Τζεφαλής, δρομέας, προπονητής δρομέων από όλη την Ελλάδα και συγγραφέας best seller βιβλίων για το ορεινό τρέξιμο, μετέδωσε τις γνώσεις του για το ορεινό τρέξιμο σε όσους αθλητές ήρθαν να τον γνωρίσουν από κοντά και να έχουν και μια πρώτη εικόνα του χώρου εκκίνηση. Τη συζήτηση συντόνισε ο δημοσιογράφος Λευτέρης Πλακίδας, διευθυντής σύνταξης του «Athletics Magazine». Οι δρομείς διαγωνίστηκαν στην απαιτητική διαδρομή των 21 χιλιομέτρων που περνούσε και μέσα από το γραφικό Εκκλησιοχώρι, την γρήγορη, αγωνιστική διαδρομή των 10 χιλιομέτρων και την σύντομη διαδρομή των 5 χιλιομέτρων, στην οποία συμμετείχαν και αρκετοί αρχάριοι του δρομικού κινήματος που βρίσκονται στα πρώτα τους βήματα στο χώρο. Όλες οι διαδρομές είχαν αφετηρία και τερματισμό τον ειδικά διαμορφωμένο προαύλιο χώρο της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων, δίπλα στο σχολείο του Βουτσαρά. Στα πέντε χλμ. οι τρεις πρώτοι στους Άνδρες ήταν οι Λώλης, Ζώης και Χουβαρδάς, ενώ στις Γυναίκες ήταν οι Τζαβάρα, Χασκή και Κωστούλα. Στα 10 χλμ. στους Άνδρες πρώτοι ήταν οι Σταλίκας, Ιωάννου και Βαμβακάς και στις Γυναίκες οι Αναστασιάδη, Τσεκούρα και Κοτζαμουράτογλου. Τέλος, στα 21 χλμ. στους Άνδρες πρώτοι ήταν οι Παπαποστόλου, Τσιρώνης και Τζεφαλής και στις Γυναίκες οι Τσαλοκώστα, Χαιροπούλου και Γκόγκου. Στο περιθώριο της εκδήλωσης, παρουσιάστηκε και το ειδικό φορείο που δώρισαν οι διοργανωτές της εκδήλωσης στο Περιφερειακό τμήμα Ερυθρού Σταυρού Ιωαννίνων για να τους διευκολύνει στο έργο τους. Να σημειωθεί ότι στη διαδρομή των 5 χλμ συμμετείχαν ως προσκεκλημένοι της διοργάνωσης και του Δήμου Ζίτσας πέντε ασυνόδευτοι ανήλικοι που διαβιούν στη δομή του Δήμου Ζίτσας και προσπαθούν με τη βοήθεια της ΜΚΟ Άρσις να γίνουν μέρος της κοινωνίας μας.