«Κουπάτες» οι νεάνιδες του ΠΑΣ, 62-48 το IBC

BASKET PAS

• Πρωταθλήτρια ΕΣΚΑΒΔΕ για ακόμη μια χρονιά (4η σερί) αναδείχθηκε η ομάδα Νεανίδων του ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε στον τελικό που διεξήχθη στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με 62-48 του IBC.

Η ομάδα της Σαρηγιαννίδου μπήκε συγκεντρωμένη στο παρκέ καταφέρνοντας να έχει τα ηνία με 13-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο υπήρξε μία χαλαρότητα στην άμυνα με αποτέλεσμα τα κορίτσια του ΣΚ Ιωάννινα με ευστοχία πίσω από τα 6,75 και επιμέρους 19-11 να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 29-24. Η εικόνα των κοριτσιών του ΠΑΣ άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο. Αρχικά, με σερί 8-0, ο ΠΑΣ ανέκτησε την πρωτοπορία (32-29). Η συγκέντρωση στην άμυνα ήταν σε υψηλό επίπεδο και οι παίκτριες του ΠΑΣ ακολουθούσαν κατά γράμμα τις εντολές της προπονήτριας τους. Ο ΠΑΣ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (44-37). Τα κορίτσια δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα μέχρι και το τέλος του αγώνα διατηρώντας το προβάδισμα και κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 62-48 και την κατάκτηση της κούπας. Η Αγγελίνα Χρηστάκη με 25 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ, με την Έλενα Κουτσάφτη να έχει 13 και τις Νεφέλη Τσίπη και Έλλη Κύρου να διακρίνονται επίσης με 12. Η Μαρίνα Μπεκρή μπορεί να μη σκόραρε αλλά πήρε πολλά ριμπάουντ και ήταν εξαιρετική αμυντικά. Η Ντίνα Σαρηγιαννίδου έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη από την προσπάθεια όλων των κοριτσιών μοιράζοντας συγχαρητήρια μετά το τέλος του παιχνιδιού, χαρακτηρίζοντας μάλιστα τις νεαρές αθλήτριες «πολεμίστριες». Τα δεκάλεπτα: 10-13, 29-24, 37-44, 48-62 ΠΑΣ Γιάννινα (Σαρηγιαννίδου): Κουτσάφτη 13, Κύρου 12, Τσίπη 12(1), Χρηστάκη 25(2), Μπεκρή, Χουσού, Κωνσταντάρα, Παπαδοπούλου.