Οι γυναίκες του ΠΑΣ απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής!

pas mosxato

• Τη ξέφρενη πορεία τους στην Α1 Εθνική Γυναικών συνέχισαν και την 3η αγωνιστική οι γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησαν με 60-74 της Ελευθερίας Μοσχάτου και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, πάνω από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, έχοντας πετύχει το απόλυτων νικών! Μεγάλες πρωταγωνίστριες για τη γιαννιώτικη ομάδα η Πανούση και η Κούπερ με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.
Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ να προηγείται 11-20, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των παικτριών του ΠΑΣ και πέρασαν μπροστά με 37-31. Ο ΠΑΣ κατάφερε να ισορροπήσει στο τρίτο δεκάλεπτο και το έκλεισε προηγούμενος με 50-51.
Όλα κρίθηκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα με πρωταγωνίστρια την Πανούση που πέτυχε 4 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +13 (53-66) ενώ η καλή άμυνα της γιαννιώτικης ομάδας έφερε βιαστικές και άστοχες επιθέσεις για την Ελευθερία Μοσχάτου. Το τελικό 60-74 χάρισε στον ΠΑΣ Γιάννινα το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα και τις Γιαννιώτισσες να φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας!
Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΣ μεθαύριο Τετάρτη στις 2 μ.μ., με αντίπαλο τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στο Νέο Κλειστό.
Διαιτητές: Παντελίδης-Φάκαρος-Χριστινάκης
Δεκάλεπτα: 11-20, 37-31, 50-51, 60-74
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Τσέρου, Καμπουράκη, Σταμάτη 5 (1), Εϊβερι, Κοσμά 11(2), Μότλεϊ 18, Μπαλαράμπε 9, Γιοβάνοβιτς 17 (2).
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 22 (6), Σαρηγιαννίδου 13 (2), Ντάλα 2, Κατσαμούρη, Κούπερ 21 (3), Βιντσιλαίου Α.11, Βέντρελ 4, Μπάτλερ 1, Βιντσιλαίου Σ.