Πανάξια στη Γ’ Εθνική ο Σπάρτακος Ιωαννίνων

spartakos

• Ιστορία έγραψε το βράδυ του Σαββάτου ο Σπάρτακος Ιωαννίνων που πανηγύρισε την άνοδό του στη Γ΄ Εθνική Μπάσκετ των Ανδρών.
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που χρειάστηκαν δυο πεντάλεπτες παρατάσεις για να κριθεί ο νικητής, η ομάδα του Παππά επικράτησε με 93-91 (75-75 κ.α) του Λέοντα Μεσολογγίου, στο Νέο Κλειστό Ιωαννίνων έφτασε τις 2-0 νίκες στα ημιτελικά των πλέι-οφ και μαζί με το Καναλάκι ανέβηκαν από την Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ στην παραπάνω κατηγορία.
Όπως και στο Μεσολόγγι, ο Παναγιώτης Θώδης ήταν σε τρομερή μέρα με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ. 18 πόντοι για τον Μπαζάκα,15 για τον Πρεμέτη και 12 για τον Δήμο οι υπόλοιποι διψήφιοι πόντοι για τους παίκτες του Σπάρτακου. Στον αντίποδα 35 πόντοι για τον φοβερό Σταυρόπουλο, 22 για Γεωργούλα, 12 για Λειβαδά και 10 για Ξηρό.
Στο ξεκίνημα του ματς, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι με 8 πόντους διαφορά, αλλά δια χειρός Πρεμέτη αυτή κατέβηκε προσωρινά στους δυο για να πάρουν βοήθεια οι φιλοξενούμενοι από τον Ξηρό και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ τους(14-19).
Στις αρχές της β’ περιόδου, ο Σπάρτακος είχε πρόβλημα επιθετικά, ο Παππάς έριξε στο ματς τους Λαμπρόπουλο και Θώδη, με τον τελευταίο να δίνει σημαντική βοήθεια αλλά με κορυφαίους τους Σταυρόπουλο και Λειβαδά, ο Λέων πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 35-40.
Με μπροστάρη τον Δήμο, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (44-45), αλλά οι Μεσολογγίτες ανέβαζαν τη διαφορά σταδιακά στους 5 και 7 πόντους. Με το τρίποντο του Κόρδα και καλάθι του Θώδη, η μηχανή του Σπάρτακου πήρε μπρος και το 56-58 με τη λήξη της περιόδου προμήνυε ένα δραματικό τελευταίο δεκάλεπτο.
Η γιαννιώτικη ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ (64-62), το τρίποντο του Γεωργούλα έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Λέοντα μέχρι τη στιγμή που «μίλησε» ο Πρεμέτης με 4 σερί πόντους για το 68-65.
Άμεση απάντηση με τρίποντο από τον Γεωργούλα, το καλάθι του Θώδη ήταν εύστοχο (70-68), οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 και ξαναμπήκας σε θέση οδηγού, όμως οι δυο εύστοχες βολές του Θώδη έφεραν τη διαφορά στον πόντο(72-73). Οι τελευταίες στιγμές της κανονικής δάρκειας ήταν δραματικές, με τον Μάρκο Μπαζάκα να πετυχαίνει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του(75-75) και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.
Φτωχό παραγωγικά το πεντάλεπτο της παράτασης, με τον Μπαζάκα και πάλι να πετυχαίνει το κρίσιμο καλάθι(81-81) και η αγωνία να εντείνεται σε ακόμη ένα πεντάλεπτο. Ο Λέων απέκτησε προβάδισμα νίκης (89-83) αλλά ο Σπάρτακος δεν φαινόταν διατεθειμένος να λυγίσει και να μεταφερθεί η σειρά των ημιτελικών στο Μεσολόγγι. Με ένα σερί 6-0 ήρθε η ισοφάριση, ο Σταυρόπουλος έβαλε μπροστά τον Λέοντα(89-91), ο Θώδης ισοφάρισε με δυο εύστοχες βολές και του έλαχε να σημειώσει το καλάθι της νίκης (93-91).
Η ολοκλήρωση του συναρπαστικού αγώνα βρήκε άπαντες τους ανθρώπους του Σπάρτακου να πανηγυρίζουν την άνοδο στη Γ’ Εθνική.
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-40, 56-58, 75-75 (κ.α.), 81-81 (1η παρ.) 93-91 (2η παρ.)
Διαιτητές: Μίγδος-Γεροδήμος
Σπάρτακος (Παππάς-Καΐκας): Κόρδας 6, Μπαζάκας 18, Δήμος 12, Λαμπρόπουλος 7, Κολιγιώτης 2, Μακρής 2, Πανταζής 4, Πρεμέτης 15, Θώδης 27.
Λέων Μεσολογγίου (Σταυροθανάσης): Δαλάρης 7, Πάσιος 5, Ξηρός 10, Σταυρόπουλος 35, Λειβαδάς 12, Μουζόπουλος, Γεωργούλας 22, Ελευθερίου.