Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

AMFITHEA

Αμφιθέα - Σταυράκι 1-1

Δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς άφησε το Σταυράκι στην έδρα της Αμφιθέας με τις ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.
Δάφνες ποιότητας δεν διεκδικεί η αναμέτρηση ωστόσο αυτή που έφτασε πιο κοντά στη νίκη ήταν η ομάδα της Αμφιθέας που εκτός του γκολ είχε και δυο δοκάρια.
Η απόδοση των παικτών του Σταυρακίου θα πρέπει να προβληματίσει τους ιθύνοντες της ομάδας αν θέλουν να παραμείνουν στις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ ανόδου.
Μόλις στο 5’ η Αμφιθέα απείλησε και μάλιστα πέτυχε γκολ με τον Κολόκα ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Διαμαντένια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη του βοηθού ως οφσάιντ.
Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους στο 7’ με τον Τζωρτζάτο να κάνει το σουτ και τον Γκάτζιο να αποκρούει σωτήρια τη μπάλα.
Η Αμφιθέα στο 28’ είχε δοκάρι όταν μετά από το βολέ του τερματοφύλακα Γκουγιάννου ο Πατσιάς στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα την έστειλε με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Τζωρτζάτος έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση και «κρέμασε» τον Γκάτζιο κάνοντας το 1-0.
Το Σταυράκι είχε την πρώτη αξιόλογη φάση στο 33’  με τον Μαργιόλα να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Γκουγιάννου.
Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 42’ όταν ο Τούσης έκανε τη σέντρα αδράνησε η άμυνα των γηπεδούχων και ο Μαργιόλας με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.
Στο δεύτερο μέρος χρειάστηκε να φτάσουμε στο 67’ για να δούμε μια καλή φάση όταν ο Κολόκας εκτέλεσε φάουλ ο Φάης από καλή θέση έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
Η Αμφιθέα είχε δεύτερο δοκάρι στο 75’ με τον Κολόκα να εκτελεί φάουλ ο Μαργιόλας βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι αυτή έφτασε στον Ζώτο που έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
Σουτ του Μιχαήλ στο 80’ απέκρουσε το Γκουγιάννος.
Διαιτησία: Μπούμπας (Σιώμος-Διαμάντης Δ.).
Αμφιθέα: Γκουγιάννος, Χυδηριώτης (74’ Ζώτος), Τσάμης, Καραγιάννης, Φάης, Τσουμάγκας, Γκούμας, Διαμαντένιας, Κίτος, Κολόκας (86’ Σδούκος), Τζωρτζάτος (90’ Μπίμπα).
Σταυράκι: Γκάτζιος, Σακκάς (52’ Βούλγαρης), Βήχας, Απρίλης, Πατσιάς, Ζάγκας, Γκεσούλης, Μαργιόλας, Τούσης (86’ Παπούλιας), Σοφίας (77’ Χριστογούλας), Μιχαήλ.

* * *

KOUTSELIO

Κουτσελιό - Δροσοχώρι 3-2

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε το Κουτσελιό μετά από έξι σερί ήττες, καθώς επικράτησε με 3-2 του Δροσοχωρίου για την 21η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Maison Β Ερασιτεχνικής.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 16’ με την κεφαλιά του Κοκκιάδη.
Στο 28’ δόθηκε πέναλτι για το Κουτσελιό για χέρι του Θεοχάρη, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι δεν υπήρχε.
Ο Κακαράντζας το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.
Η ολική ανατροπή ήρθε για τους γηπεδούχους στο 35’.
Ο Αλ. Κακαράντζας σε θέση δημιουργού αυτή τη φορά, εκτέλεσε το φάουλ και ο Πρέντζας με κεφαλιά νίκησε τον Τσίτο για το 2-1.
Στο 38’ υπήρχε μια στιγμή έντασης με πρωταγωνιστές κυρίως τους Κακαράντζα και Αλεξίου, με τον διαιτητή να αποβάλει τον Κακαράντζα και να αφήνει το Κουτσελιό με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Το Δροσοχώρι αν και με αριθμητικό πλεονέκτημα δεν έβγαλε ουσιαστική αντίδραση στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους αλλά ούτε και στις αρχές της επανάληψης πέραν από κάποιες στατικές φάσεις που δεν τις εκμεταλλεύτηκε και μία φάση του Κοκκιάδη στο 56’.
Το Κουτσελιό στην επανάληψη έψαχνε ένα τρίτο γκολ χωρίς να κάνει τη μεγάλη φάση, μέχρι τη στιγμή που κέρδισε νέο πέναλτι στο 76’.
Ο Γιωτίτσας έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στην απέναντι πλευρά για τον Δάσκαλο, ο Τσίτος βγήκε και τον ανέτρεψε με τον διαιτητή Τζόβα να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Γιωτίτσας ήταν εύστοχος για το 3-1.
Στο 82’ το Δροσοχώρι μείωσε σε 3-2 με μια φοβερή ατομική ενέργεια και σουτ από τον Κοκκιάδη και στις καθυστερήσεις είχε μια καλή στιγμή να φτάσει στην ισοφάριση.
Ο Καμπάς εκτέλεσε φάουλ, ο Μελιγγιώτης Ηλ πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
Διαιτησία: Τζόβας (Γκέλης- Αρβανίτης)
Κουτσελιό: Στεργίου, Δάσκαλος, Κακαράντζας Αλ., Μανώλης (84’ Αγγέλης), Πρέντζας, Κρανάς, Ντούτσης (46’ Γιωτίτσας), Ανδρέου, Παπαγιάννης, Μπακαγιάννης, Δημητρίου.
Δροσοχώρι: Τσίτος, Μπαχάς, Κολιός Ν., Θεοχάρης, Μελιγγιώτης Π. (48’ Χαλιάσος), Καμπάς, Κολιός Α. (62’ Άμρο), Τσίφτσης (75’ Μελιγγιώτης Ηλ.), Αλεξίου (82’ Παπαγιάννης), Κοκκιάδης, Μελιγγιώτης Θ.