Ήττα στο τέλος η Ανατολή από το Μεσολόγγι με 2-1

MESOLOGGI ANATOLH

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι το Μεσολόγγι πήρε τη νίκη στο 90’ από την Ανατολή με 2-1 και παραμένει ζωντανό στην διεκδίκηση της παραμονής.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι.
Πρώτη καλή στιγμή στο 3' για το Μεσολόγγι με τον Πατίλα να βρίσκει τον Μπελεβώνη  μέσα στην περιοχή του Γκάρα αυτός έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.
Πέναλτι στο 4' για το Μεσολόγγι. Ο Πιστιόλης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή ο διαιτητής με τη βοήθεια του βοηθού έδωσε πέναλτι. Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες των παικτών της Ανατολής προς τον βοηθό ότι δεν υπάρχει παράβαση. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 5’ο Γεωργούσης ανοίγοντας το σκορ.
Ο Σκανδάλης στο 16' έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Καλή στιγμή για το Μεσολόγγι στο 34' με τον Γεωργούση να κάνει το πλασέ και τον Γκάρα να μπλοκάρει. Δυνατό σουτ του Εμβραΐζογλου στο 45' έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο άουτ.
Ο Μαρμούτας έκανε τη σέντρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Νούγιας δεν μπόρεσε μέσα από την περιοχή να κάνει το σουτ.
Εκτέλεση φάουλ για το Μεσολόγγι με τον Γεωργούση η μπάλα λίγο άουτ.
Σέντρα του Γεωργούση στο 60' ο Πιστιόλης δεν μπορεί με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Τσουμάνης στο 80’ έβγαλε τη σέντρα και ο Δήμος έκανε το 1-1.
Μεγάλη ευκαιρία στο 83' για την Ανατολή με τον Νούγια να βγαίνει απέναντι από τον Μανιάτη, να κάνει το πλασέ και ο τερματοφύλακας απέκρουσε.
Απάντηση στο 84' για το Μεσολόγγι με τον Μπελεβώνη να κάνει το σουτ και τον Γκάρα να αποκρούει εκπληκτικά.
Στο 90’ με αυτογκόλ του Γρηγοριάδη διαμορφώθηκε το τελικό 2-1, το παιχνίδι διακόπηκε ξανά για δέκα λεπτά λόγω της εισόδου φιλάθλων στο γήπεδο αλλά τελικά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη. Να σημειωθεί η απουσία της αστυνομίας πριν ξεκινήσει το ματς.
Στο 90’ ο Γεωργούσης κάνει το 2-1 .
Μεσολόγγι (Γιώργος Ταράσης): Μανιάτης, Χριστογιάννης, Κολοβάκης, Μπακαδήμας, Ντζιμάνης, Σωτηρόπουλος, Πιτσιόλης (77’Τσιαντής), Λίτσος, Γεωργούσης, Πατίλας, Μπελεβώνης.
Ανατολή (Ανέστης Ζώης): Γκάρας, Μαρμούτας, Φίλιος (77’ Δήμος), Νάσιος, Κλιτσινάρης, Πολυχρόνης, Σκανδάλης, Εμβραίζογλου, Νούγιας,Τσουμάνης, Φωλίνας (46’ Γρηγοριάδης).