Πρόσω ολοταχώς για Α2 οι Γιαννιώτες!

VIKOS 2

Την πιο σημαντική νίκη και ταυτόχρονα το πιο μεγάλο βήμα για την άνοδό του στην Α2 έκανε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε με 78-67 της Δόξα Λευκάδας στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της Β’ Εθνικής.
Οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου έφτασαν στην 15η νίκη της σεζόν κάνοντας σπουδαία εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και άφησαν πίσω την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στη Γέφυρα Θεσσαλονίκης. Μεγάλο όπλο για τους Γιαννιώτες σε ένα ακόμα παιχνίδι ο επιθετικός πλουραλισμός και είναι χαρακτηριστικό ότι τέσσερις παίκτες έπιασαν διψήφιο αριθμό πόντων. Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου ο Ναούμης με πέντε δικούς του πόντους έδωσε στον ΒΙΚΟ ΠΑΣ Γιάννινα το προβάδισμα με 7-4, ενώ ο Πάτρας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 12-6. Η Λευκάδα απάντησε με ένα σερί 0-5 και μείωσε τη διαφορά στον πόντο 12-11 στο 7'.  Ένα τρίποντο και ένα κοντινό καλάθι του Μαυρογιάννη ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στο +6 (17-11), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τους Γιαννιώτες προηγούμενους με 5 πόντους (19-14).
Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε με 24-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως η ομάδα της Λευκάδας δεν πτοήθηκε και με επιμέρους σκορ 2-9 με τους Τσιαβέ και Χρύση κατάφερε να φέρει στο παιχνίδι στα ίσα στο 15' (26-26). Μάλιστα, με καλάθι του Βαγενά οι Λευκαδίτες πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 28-29.
Με νέο σερί οι Γιαννιώτες πήραν και πάλι τα ηνία στο σκορ με 33-29, ενώ στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ναούμης με τρίποντο έδωσε αέρα πέντε πόντων (38-33).
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί των γηπεδούχων και τη διαφορά στο +7 (45-38) στο 24'. Ο Τσιαβές οδήγησε την Λευκάδα και σε αυτό το δεκάλεπτο στο σκοράρισμα και με ένα δικό του 0-5 η Δόξα μείωσε και πάλι τη διαφορά στους 3 (45-42).
Δύο τρίποντα του Μαυρογιάννη έφεραν τους Γιαννιώτες σε διψήφιο προβάδισμα στο 28' (59-49), όμως ο Τσιαβές και πάλι για τη Λευκάδα ροκάνισε τη διαφορά στο 60-56. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο για τους Γιαννιώτες και τη διαφορά στο +7 (63-56). Η τελευταία περίοδος ήταν και η καλύτερη για τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ Γιάννινα. Οι παίκτες του Κωστόπουλου μετέφεραν το παιχνίδι στη ρακέτα με τους Πάτρα και Μανάκα, να είναι αποτελεσματικοί και να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα.
Ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Λευκάδα να μειώσει τη διαφορά και να διεκδικήσει τη νίκη. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +15 (75-60) τρία λεπτά το φινάλε.
Το μόνο που κατάφερε η Λευκάδα ήταν να μειώσει τη διαφορά με τον Βακουφτσή και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 78-67.
Ήταν η 15η νίκη του ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα και το 15-2 δίνει στους παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου δικαίως τον τίτλο του ακλόνητου φαβορί για την άνοδο στην Α2 Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας.

VIKOS 1

Τον αγώνα παρακολούθησε σύσσωμη τόσο η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα, όσο και αρκετοί από τους παίκτες του ποδοσφαιρικού ΠΑΣ Γιάννινα.
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Δολγύρας-Αγραφιώτης
Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-33, 63-56, 78-67
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 9 (2), Ντόβας 13 (1), Μαυρογιάννης 15 (4), Ναούμης 17 (3), Μάντζιος 2, Πάτρας 7 (1), Κωστούλας, Μανάκας 12, Πρέντζας 3(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου.
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Αναγνωστόπουλος Χ., Βακουφτσής 10 (2), Αργυρός, Φέτσης, Τσιαβές 29 (3), Βαγενάς 16 (2), Χρύσης 7 (1), Αναγνωστόπουλος Γ. 5 (1), Βλαχάκης, Βάνης, Σταματέλος, Μακρόπουλος.