Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

kastro

• Η Ζωοδόχος επικράτησε με 0-4 του ΠΑΣ Κάστρου στο γήπεδο της Λιμνοπούλας για την 14η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Β Ερασιτεχνικής και πλέον επικεντρώνεται στο ντέρμπι με το Ροδοτόπι που θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή.
Η ομάδα του Μανώλη Σκούφαλη πήρε σαφές προβάδισμα με δυο γκολ που πέτυχε μέσα σε έξι λεπτά πριν βγει το ημίχρονο, έβαλε κι άλλα δυο στην επανάληψη και έφτασε τους 34 βαθμούς όσους έχει και το Ροδοτόπι.
Από την άλλη, το Κάστρο είχε κι αυτό ένα καλό διάστημα πριν δεχθεί τα δυο γρήγορα γκολ, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα τις ευκαιρίες που έκανε για να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι στη συνέχεια, μένοντας στους 14 βαθμούς.
Η Ζωοδόχος ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι κι είχε δοκάρι με τον Καρβούνη μόλις στο 5’ ενώ στην εξέλιξη της φάσης, αστόχησε από κοντά ο Σιώτας.
Ο Τσολάκος σούταρε εντός περιοχής στο 7’ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Θεοδωρόπουλος έκανε το πλασέ αλλά ο Λάτσης απομάκρυνε τη μπάλα στο 31’, ενώ στο 36’ ο ίδιος παίχτης σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι για τον Νούση, ο οποίος αστόχησε εξ επαφής.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση στο 38’. Ο Μπασιούκας έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε τη μπάλα και ο Ζιάρας από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Το 0-2 ήρθε έξι λεπτά αργότερα με σουτ του Τσίου.
Ο Σιώτας στην πρώτη αξιόλογη τελική προσπάθεια του δευτέρου μέρους έστειλε τη μπάλα άουτ από πλάγια θέση στο 46’, ενώ στο 53’ ο Νούσης βρέθηκε σε θέσης βολής αλλά σε πυροσβεστικό ρόλο ο Καρβούνης έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
Ο Τσίος στο 70’ έκανε τη σέντρα και ο Δ. Τραγουδάρας στη προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα, την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-3.
Στο 82’ ύστερα από σέντρα του Ανδρέου, ο Μπασιούκας αστόχησε από κοντά, αλλά στο 90’ διαμόρφωσε με σουτ το τελικό 0-4.
Διαιτησία: Μπούμπας( Ζιάκας-Κολιοφούκας)
Κάστρο: Καραγιάννης-Γκιούλσε, Τραγουδάρας Δ, Στρακόσας, Πετράκης (72’ Καραντζάς), Κοκουθάκης, Δρόσος, Θεοδωρόπουλος, Τζώρτζης, Νούσης, Τραγουδαρας Θ, Ρράπα (56’ Καραμάνης).
Ζωοδόχος: Λάτσης, Ανδρέου, Τσίος(77’ Ζώης), Καρβούνης, Τσιότσικας, Παργινός, Σταύρου, Ζιάρας (58’ Βλάχος), Σιώτας, Μπασιούκας, Τσολάκος (71’ Παπάζης).