Ασταμάτητος ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, 64-61 την Καβάλα

vikos pas

• Αποφασισμένος εμφανίστηκε στο ντέρμπι με την Καβάλα ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 64-61 για την 14η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Β’ Εθνικής και έφτασε αισίως τις 13 νίκες σε 14 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα.
Απόλυτα πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου, η οποία αύξησε και τη διαφορά από την 3η θέση. Σε ιδιαίτερα κέφια στο χθεσινό παιχνίδι οι Ναούμης με 18 και Μαυρογιάννης με 16 πόντους, και Μανάκας με 11, ενώ για τους Καβαλιώτες ξεχώρισαν οι Πιεβάλιτσα, Αμπαράς, Λαμπρόπουλος και Νταλός.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες με 18-18, ενώ ο ΠΑΣ ξεκίνησε κεφάτος το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μανάκα και Ναούμη. Ο ΠΑΣ πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +8.
Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο έτρεξαν ένα σερί 8-3 και στο 24’ ο ΠΑΣ ήταν μπροστά με 49-36. Με όπλο την άμυνα και την επίθεση όπου ο Μαυρογιάννης ήταν σε πολύ καλή μέρα, ο ΠΑΣ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα με το τέλος της τρίτης περιόδου (54-42).
Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με μπροστάρη τον Πιεβάλιτσα ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας ακόμη και στους τρεις πόντους. Η γιαννιώτικη ομάδα απάντησε με τρίποντο του Ντόβα αλλά και μείωσαν οι Καβαλιώτες στο δίποντο. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν δραματικό. Ο Λαμπρόπουλος πήγε στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» μετά από κακό φάουλ των γηπεδούχων και  έβαλε 1 από τις 2 βολές, μειώνοντας στον πόντο (62-61). Ο Ναούμης στις βολές είχε τιτάνια ψυχραιμία και με 2/2 χάρισε στην ομάδα του τη 13η νίκη της.
Την επόμενη αγωνιστική ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα φιλοξενείται στη Λαμία από τον Έσπερο, στην αυλαία του πρώτου γύρου.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-33, 54-42, 64-61.
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Τσουμαχίδης
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Ντόβας 6(1), Μαυρογιάννης 16(4), Καραγκιολίδης 8(2), Ναούμης 18(4), Μάντζιος, Πάτρας 5(1), Κωστούλας, Μανάκας 11, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου
Ε.Κ. Καβάλας (Πενταζίδης-Κατσικάς): Δοξάκης, Αδαμόπουλος 4, Τεπετίδης 3, Λαμπρόπουλος 11(1), Σαββίδης, Αθανασιάδης 2, Αμπαράς 11(2), Πιεβάλιτσα 13(3), Φλιάτης 7, Νταλός 10