Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

STAURAKI

Σταυράκι-Κληματιά 4-0
Με τον Μαργιόλα σε μεγάλα κέφια το Σταυράκι πήρε τη νίκη με 4-0 από την Κληματιά και είναι σε απόσταση τριών βαθμών από το πρωτοπόρο Ροδοτόπι.
Χωρίς πολλές φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο με το Σταυράκι όμως να ελέγχει τον αγώνα.
Μια κεφαλιά του Τούση στο 11’ η μπάλα έφυγε άουτ και στο 35’ σουτ του Μαργιόλα έξω από τη μεγάλη περιοχή ο Στράιχερ έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους το Σταυράκι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ζάγκα από τον Τσακανίκα το εκτέλεσε ο Μαργιόλας στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 1-0.
Στο δεύτερο μέρος προσπάθησε η Κληματιά να ισοφαρίσει όμως οι Κώστας και Τζιάλλας δεν μπόρεσαν να βρουν το στόχο.
Το Σταυράκι «κλείδωσε» τη νίκη στο 69’ με τον Ζάγκα να κάνει τη σέντρα και ο Μαργιόλας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Στράιχερ. Στο 73’ ο Μαργιόλας βρήκε τον Τούση και αυτός με πλασέ έκανε τα 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 79’ και πάλι ο Μαργιόλας πετυχαίνοντας χατ-τρικ.
Διαιτησία: Μπούμπας (Πολίτης-Θανασιάς).
Σταυράκι: Γκάτζιος, Βούλγαρης (80’ Καλογιάννης), Βήχας, Μαραγκός, Δέρβας, Ζάγκας, Γκεσόυλης (71’ Απρίλης), Πράσσος, Τούσης, Μαργιόλας, Σοφίας (80’ Σακκάς).
Κληματιά: Στράιχερ, Κώστας Κ., Μούτας, Σπυρόπουλος, Τσακανίκας, Παπαλάμπρης (75’ Μάντζιος), Τζιάλλας (80’ Μπάρλας), Μπέλλος, Ράπτης (60’ Γιαννάκης), Κώστας Α., Παυλίδης (71’ Γαρδίκος).
* * *
OLYMPIAKOS BOT

Ολυμπιακός Βοτ. - Κουτσελιό 2-1
Ο Ολυμπιακός Βοτανικού επέστρεψε στις νίκες, μετά το στραβοπάτημα την περασμένη αγωνιστική με την Αετορράχη, επικρατώντας με 2-1 του Κουτσελιού για την 11η αγωνιστική στον Β’ Όμιλο της Β Κατηγορίας.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο έως κακό ποιοτικά, με τις φάσεις εκατέρωθεν να γίνονται με το σταγονόμετρο.Ο Ολυμπιακός αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, βρήκε απέναντί του μια καλά στημένη ομάδα που τον δυσκόλεψε στο να φτάσει στη φάση για ένα γκολ.
Το Κουτσελιό, εξάλλου, στα τελευταία παιχνίδια στέκεται καλά σε γενικές γραμμές απέναντι σε αντιπάλους που πρωταγωνιστούν στο πρωτάθλημα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, το μενού είχε τρία τέρματα, τρεις αποβολές και την ομάδα του Σωτήρη Δογορίτη να μετουσιώνει σε δυο γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε, είχε δοκάρι και έφτασε στη νίκη παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίχτη λιγότερο για δεκαπέντε λεπτά.
Ο Ναβρούζογλου σούταρε στο 36’, η μπάλα κόντραρε στον Μανώλη και έφυγε άουτ ενώ άστοχο ήταν το δυνατό σουτ του Ρομποτή στο 40’.
Στο 53’ ο Γιωτίτσας εκτέλεσε κόρνερ, ο Νικολαΐδης απομάκρυνε τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Κακαράντζα που αστόχησε από κοντά.
Ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ στο 59’ με κεφαλιά του Ναβρούζογλου στο δεύτερο δοκάρι από σέντρα που έγινε από αριστερά. Μετά το τέρμα που σημείωσε ο Βοτανικός, ο διαιτητής Τασιούλας απέβαλε απευθείας τον Γιωτίτσα και με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ασπρούδη.
Ο Καλούδης στο 67’ πλάσαρε και ο Στεργίου έδιωξε με τα πόδια,ενώ ο τερματοφύλακας του Κουτσελιού μπλόκαρε τη μπάλα σε δυνατό σουτ του Χαμπίπη από το ύψος του πέναλτι στο 69’.
Σουτ του Κακαράντζα Μ δεν είχε αποτέλεσμα για το Κουτσελιό στο 72, με τον Ολυμπιακό σε ένα δίλεπτο πρώτα να προειδοποιεί και μετά να σκοράρει. Συγκεκριμένα, στο 74’ ο Χαμπίπης έστειλε με απευθείας εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ με σουτ το Ναβρούζογλου έκανε το 2-0 στο 76’, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι. Στο 79’ ο Βοτανικός έμεινε με 9 παίχτες, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη για φάουλ πάνω στον Κρανά.
Το μόνο που κατάφερε το Κουτσελιό στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι τη λήξη του ματς ήταν να μειώσει σε 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με σουτ του Κακαράντζα Μιχάλη από τη σέντρα του Παπαγιάννη.
Διαιτησία: Τασιούλας( Αρβανίτης-Τσίτος)
Ολυμπιακός Βοτανικού (Δογορίτης): Νικολαΐδης, Κρικώνης(46’ Καλούδης), Μεχμετάι, Ασπρούδης, Μπαρέκος, Καρυπιάδης, Χαμπίπης (87’ Ζώτος), Ραγιάς, Θάνος(46’ Διαμάντης), Ναβρούζογλου(88’ Κώστας), Ρομποτής.
Κουτσελιό(Αντώνογλου): Στεργίου, Ντόβας(79’Πρέντζας), Κακαράντζας Αλ, Δημητρίου, Μπακαγιάννης(51΄Κρανάς), Μανώλης, Ντούτσης(66’ Γαλάνης), Κακαράντζας Μ, Αγγέλης, Γιωτίτσας, Κούτλας(46’ Παπαγιάννης).