Ατρόμητος- Γιάννενα WFC 2-0

GIANNENA FC

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α΄ Εθνικής γυναικών, ο Ατρόμητος Αθηνών υποδέχθηκε τα Γιάννενα WFC και επικράτησε με 2-0, πετυχαίνοντας τα γκολ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, παραμένοντας έτσι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και αφήνοντας την Γιαννιώτικη ομάδα στους τρεις βαθμούς και την προτελευταία θέση.
Το πρώτο μέρος είχε ωραίο ρυθμό με τις γηπεδούχες να έχουν την κατοχή και δύο δοκάρια, με τα Γιάννενα ωστόσο, να στέκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.
Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 28΄και ανήκε στις Γιαννιώτισσες, όταν η Καραγιαννίδου βρέθηκε στα καρέ της Γιαννακούλη, έκανε το σουτ, διώχνοντας όμως τελευταία στιγμή η αμυντικός των γηπεδούχων.
Στο 30΄ κεφαλιά της Παπαθεοδώρου πέρασε ελάχιστα άουτ.
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο ήρθε στο 39΄ με το σουτ της αρχηγού Σάλκουνιτς να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της Χατζηλαζάρου, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το νέο σουτ της Σάλκουνιτς στο 42΄ της αναμέτρησης.
Αμέσως μετά, και στην αντεπίθεση η Ράπτη βρέθηκε τετ α τετ με την Γιαννακούλη, έκανε το σουτ με την αντίπαλη τερματοφύλακα να απομακρύνει, παραχωρώντας το κόρνερ.
Το 0-0 παρέμεινε μέχρι και την λήξη του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα,πετυχαίνοντας τα τέρματά τους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, μιας και η αντίσταση της ομάδας των Ιωαννίνων ήταν μεγάλη.
Στο 56΄ το σουτ της Ρόκομα, εξουδετέρωσε η Χατζηλαζάρου. Στο 80΄ ο Ατρόμητος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το σουτ της Ρόκομα, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ της Σάλκουνιτς, για το 1-0. Στο 85΄ η Παπαθεοδώρου έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, επιχείρησε το σουτ, με την Χατζηλαζἀρου να πραγματοποιεί ακόμη μια ωράια επέμβαση. Στο 89΄ η Παπαθεοδώρου πέτυχε το 2-0 για την ομάδα της, σφραγίζοντας την νίκη.
Διαιτησία: Σιαμάχη-Αργολίδας (Κακάνης-Αλεξοπούλου) Ανατολ. Αττικής
Ατρόμητος Αθηνών: Γιαννακούλη, Βέρα, Γατούδη, Κριεβάρδη, Ρόκομα, Κριεζή, Στεροπούλου, Αργυριάδη, Φυτίλη (70΄Κιούσια), Παπαθεοδώρου, Σάλκουνιτς.
Γιάννενα WFC (Γιώργος Σπυριδωνίδης): Χατζηλαζάρου, Αρσένη, Γιωτίτσα, Νικοπούλου, Σωτήρα (86΄ Υφαντή), Ντόβα, Νικολαΐδου, Καραγιαννίδου, Ράπτη, Ζαχαράτου, Τσιούρη.