Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

STAYRAKI ZOODOXOSA

Σταυράκι - Ζωοδόχος 2-1

Σε ένα παιχνίδι που πέρα από το καθαρά αγωνιστικό μέρος, είχε και φιλανθρωπικό σκοπό αφού όλα τα έσοδα θα διατεθούν υπέρ του μικρού Παναγιώτη - Ραφαήλ Γλωσσιώτη, το Σταυράκι επικράτησε με 2-1 της Ζωοδόχου στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στον Α όμιλο της Β Ερασιτεχνικής.
Πρώτη φάση του αγώνα στο 4' με μια κεφαλιά του Σταύρου που έφυγε άουτ. Δύο λεπτά μετά η Ζωοδοχος έχασε νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία, ο Ντόντης μπήκε στη περιοχή και πάτησε τη μπάλα στον Ανδρέου, ο οποίος όμως από πλεονεκτική θέση αστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Το Σταυράκι απάντησε με τη δική του τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 18', με τον Τούση να δίνει στον Μαργιόλα, ο οποίος άργησε να πλασάρει στο τετ α τετ και νικήθηκε από τον Πέτρο. Στην αμέσως επόμενη φάση, εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Μαργιόλας πήρε τη κεφάλια από το ύψος του πέναλτι αλλά είδε τον Πέτρο να αποκρούει και πάλι εντυπωσιακά και να κρατάει το 0-0.
Το σκορ άνοιξε στο 26' το Σταυράκι, όταν μετά από ασίστ του Μαργιόλα, ο Γκεσούλης κοντρόλαρε και σούταρε για να νικήσει τον Πέτρο. Ένα λεπτό αργότερα ο Βούλγαρης έφυγε στη κόντρα και έκανε από πλάγια θέση και μακριά μια σέντρα σουτ, την οποία απέκρουσε ο γκολκίπερ. Στο 29' η Ζωοδόχος προσπάθησε να απαντήσει με μια κεφαλιά του Σιώτα, η οποία έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, κι έτσι πήγανε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο 52' ο Σοφίας προσπάθησε να κάνει με τη μία ένα σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο πορτιέρο, ενώ στο 54' ο Τσιτσίκας έκανε μια κεφάλια, αλλά είδε τον Γκάτζιο να μπλοκάρει τη μπάλα και να κρατά το 1-0. Στο 62' ο Μαργιόλας έφυγε μόνος του στη κόντρα, στόπαρε και σούταρε με το δεξί από το ύψος της περιοχής, αλλά το σουτ μπλόκαρε εύκολα ο Πέτρος. Η Ζωοδόχος προσπάθησε να απειλήσει στο 75' με ένα μακρινό σουτ του Ντόντη, που έφυγε τελικά άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρχικά με ένα σουτ του Λώλη που έφυγε άουτ και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν, στο 83', όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Κώτση, ο Σιώτας σηκώθηκε κι έπιασε τη κεφάλια, την οποία ο Γκάτζιος εξ επαφής απέκρουσε, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα έξω από τα δίχτυα του κι έτσι επανήλθε η ισορροπία στα τέρματα. Στην αμέσως επόμενη φάση, όμως, το Σταυράκι απάντησε, όταν έφυγε στη κόντρα ο Απρίλης και με ωραία λόμπα, νίκησε τον Πέτρο για να διαμορφώσει το τελικό 2-1. Στις καθυστερήσεις, ο Μαργιόλας μέσα από τη περιοχή σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Πέτρου αλλά το 2-1 διατηρήθηκε.
Σταυράκι: Γκάτζιος, Βούλγαρης, Βήχας, Απρίλης, Πατσιάς, Πράσσος, Γκεσούλης (72' Μιχαήλ), Σοφίας (82' Παπούλιας), Τούσης, Μαργιόλας, Ζάγκας (69' Χήτας).
Ζωοδόχος: Πέτρος, Σταύρου (53' Θειόπουλος), Τσίος, Καρβούνης, Τσιοτσίκας, Παπαζής (53' Λώλης), Μπόττης, Νίκου (82' Κώτσης), Σιώτας, Ντόντης, Ανδρέου (65' Τσολάκος).
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΤΑΛΗΣ
* * *
Λογγάδες - Ασβεστοχώρι 1-2
Μεγάλο διπλό σε μια δύσκολη έδρα πήρε το Ασβεστοχώρι που επικράτησε με σκορ 1-2 στους Λογγάδες και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με τις Πηγές Λούρου.
Το νικηφόρο αποτέλεσμα υπέρ του Ασβεστοχωρίου κρίθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό στο διάστημα μεταξύ 58ου και 64ου λεπτού. Μέσα σε αυτά τα λεπτά, η ομάδα του Ηλία Αντώνογλου κατάφερε να πάρει προβάδισμα με αέρα δυο τερμάτων κόντρα στον Τιτάνα αλλά και ο τερματοφύλακάς του Κάτσιος να αποκρούσει πέναλτι,διατηρώντας το σκορ σε εκείνο το κομβικό σημείο στα επίπεδα του 0-2. Οι γηπεδούχοι μετά το 70’ βελτίωσαν την εικόνα τους αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ.
Στο 7’ ο Κάτσιος έδιωξε τη μπάλα σε γυριστό σουτ του Μπενέκου. Τρομερή κούρσα του Παζαρτζή στο 29’ από τα δεξιά που μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Κάτσιος είπε όχι. Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε λίγα λεπτά προς το τέλος του πρώτου μέρους έκαναν δυο επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ. Στο 40’ ο Ντάφλος Π έκανε το πλασέ με τον Παναγιώτου να παίρνει τον έλεγχο της μπάλας προ μάλιστα του Μαλάμου, ενώ στο 42’ ύστερα από τη σέντρα του Ντάφλου, ο Μαλάμος πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 στο 58’ με πλασέ του Οικονόμου που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή πριν από τρία λεπτά. Το Ασβεστοχώρι ευτύχησε δυο λεπτά μετά να ζευγαρώσει τα τέρματά του στο 60’, με τον Κουτρούμπα να εκτελεί το κόρνερ και τον Ντάφλο Β με καρφωτή κεφαλιά να νικάει τον Λάμπρη για το 0-2. Στο 64’ ο διαιτητής Νέος υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Παζαρτζή από τον Κουτρούμπα, με τον αρχηγό του Ασβεστοχωρίου να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. Ο Μπενέκος ανέλαβε να το εκτελέσει με τον Κάτσιο να διαβάζει σωστά τη πορεία της μπάλας και να την αποκρούει. Από το σημείο αυτό και έπειτα ανέβασαν στροφές οι γηπεδούχοι αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με πλασέ του Μπενέκου ύστερα από την πάσα του Παζαρτζή σε 1-2, με τον επιθετικό του Τιτάνα να πλασάρει και τον Κάτσιο να αποκρούει και πάλι τη μπάλα, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του ως το φινάλε.
Διαιτησία: Νέος (Σιόντης - Αλεξίου).
Λογγάδες (Κουτσολάμπρος): Λάμπρης, Βασάκος, Γεώργας, Παναγιώτου, Γκόλιας Λ., Τσίλης (Κοκκινόπουλος), Γκουρμπάτσης (87’ Γκόλιας Β.), Μπενέκος, Παζαρτζής, Κολιούσης (73’ Νεοφώτιστος), Κοτούπας (59’ Κορδοπάτης).
Ασβεστοχώρι (Αντώνογλου): Κάτσιος, Γκούντας (69’ Σιάμος), Βασιλείου (55’ Οικονόμου Αθ.), Ντάφλος Β., Κουτρούμπας, Μύταρης, Χατζηστεργίου (46’ Λιάτσος), Γεωργίου, Στεφάνου, Ντάφλος Π. (82’ Μπέτσης), Μαλάμος.