Πιερικός/Αρχέλαος-ΠΑΣ Γιάννινα 46-55 Ένα βήμα πριν από την άνοδο!

pas basket

• Με νίκη-χρυσάφι ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα του Βορείου Ομίλου της Α2 η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα, που χθες στην Κατερίνη νίκησε τον Πιερικό/Αρχέλαο με 55-46 και «σφράγισε» με τον πιο εμφατικό τρόπο την παρουσία της στο μπαράζ ανόδου, που θα διεξαχθεί στο Βόλο στις 12 Μαΐου με αντίπαλο τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου.
Τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη μπήκαν δυνατά στο χθεσινό ματς και πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο «κεφάλι» στο σκορ με 12-19, ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο διατήρησαν μια διαφορά 8-10 πόντων κλείνοντας το ημίχρονο με 23-31.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά ο ΠΑΣ Γιάννινα «κλείδωσε» τη νίκη παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση χτίζοντας μια διαφορά δεκαπέντε πόντων. Το τελικό 46-55 βρήκε παίκτριες, τεχνικό τιμ και φίλους που ακολούθησαν την ομάδα μια αγκαλιά, πανηγυρίζοντας την ομολογουμένως μεγάλη επιτυχία. Ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς ότι αυτή η ομάδα χτίστηκε με σκοπό την παραμονή στην Α2, αλλά με πολύ δουλειά, υπομονή, επιμονή και νοικοκυροσύνη, χτυπάει τα «σαλόνια» της Α1 σε κατηγορία δηλαδή που καμία άλλη ομάδα μπάσκετ των Ιωαννίνων δεν έχει παίξει ποτέ!
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 23-31, 32-47, 46-55.
Διαιτητές: Τσαρδούλιας – Τσάνταλη.
ΣΦΚ Πιερικός/Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Δημολιού 2, Τελίδου 23 (1), Χρυσοστομίδου 7 (1), Ζουγκουρίδου 3 (1), Ντριστέλλα, Γκοτζαμάνη 6, Λάππα 3, Μπαγκλαρίδου, Γκρίτζαλη 2.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 6 (2), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 13 (1), Χρηστάκη 3 (1), Μεντεσίδου 10, Λέφα, Ξανθοπούλου 6, Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμηνού, Ντάλα 17 (3), Μπουκουβάλα.