Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

RODOTOPI STAYRAKI 21 4 19

• Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Β΄ ερασιτεχνικής πήρε το Ροδοτόπι που επικράτησε εντός έδρας του Σταυρακίου και παρέμεινε στην 3η θέση, μειώνοντας την διαφορά στους τέσσερις βαθμούς.
Το πρώτο ημίχρονο είχε ένταση, πάθος και δυνατές μονομαχίες ωστόσο δεν είχε πολλές φάσεις. Κυριότερη για τους γηπεδούχους ήταν η φάση του 17΄ όταν ο Αβντιλάι έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Καραγιώργος έδιωξε σε κόρνερ με εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 31΄ ο Σιάκας με ψηλοκρεμαστό βολέ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ξαξίρη, ενώ στο 42΄ ένα σουτ του Λούζη πέρασε μόλις άουτ.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου ο Αβντιλάι με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ «κάρφωσε» την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα η μπάλα έφτασε στον Λούζη και εκείνος αφού βρέθηκε σε θέση βολής έκανε με σουτ το 2-0. Σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι «έκοψαν τα φτερά» στην ομάδα του Σάκη Κουβεντάρη, η οποία πήρε… μπρος μετά το 65΄. Στο 66΄ ο Μαργιόλας στα όρια της περιοχής πάσαρε στον Μιχαήλ και εκείνος πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Ξαξίρη κάνοντας το 2-1 και δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 68΄ ο Ξαξίρης έκανε λάθος ο Μαργιόλας έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο το Σταυράκι πίεζε αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 87΄ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Τσιλοτάι ενώ στο 89΄ ο Μιχαήλ και άφησαν τις ομάδες τους με δέκα ποδοσφαιριστές να τελειώσουν το ματς.
Διαιτησία: Τάσης (Θανασιάς-Πάνος Σ.).
Ροδοτόπι: Ξαξίρης, Νίτα, Τρομπούκης, Αργύρης Π., Πάικας, Τάμπουρας (85΄ Παπαϊωάννου), Φειζουλα (46΄ Τσιλοτάι Α.), Αβντιλάι (90΄ Τσιλόται Ο.), Λούζης, Κοσμάς Π., Αργύρης (74΄ Κοσμάς Β).
Σταυράκι: Καραγιώργος, Βούλγαρης, Μανώλης, Νάτσης, Ζάγκας, Καλογιάννης (58΄ Γώγος), Μιχαήλ, Σοφίας, Κολιούσης, Σιάκας, Μαργιόλας.
ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΣΑΓΚΑΣ

Ελληνικό- Βοτανικός 1-2

• Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι με καλό ρυθμό και πολλές φάσεις ο Ολυμπιακός Βοτανικού πήρε τη νίκη με 1-2 από το σκληροτράχηλο Ελληνικό και βρίσκεται κοντά στο να εξασφαλίσει την είσοδο του στα μπαράζ ανόδου.
Μόλις στο 5’ ο Καλούδης εκμεταλλεύτηκε λάθος του Στεργίου «κρέμασε» τον τερματοφύλακα του Ελληνικού και έκανε το 0-1. Σουτ του Γιώτη στο 11’ η μπάλα στο δοκάρι. Ο Γκατζιάνης στο 14’ προσπάθησε μέσα από την περιοχή να στείλει τα μπάλα στα δίχτυα του Νικολάου χωρίς όμως να τα καταφέρει. Διπλή ευκαιρία για το Ελληνικό στο 16΄με τον Νικολάου να αποκρούει τα σουτ των Κουτσογιάννη και Γιώτη. Σουτ του Καλούδη στο 18’ έξω από τη μεγάλη περιοχή απέκρουσε τη μπάλα ο Λάμπρης. Στο 26’ σέντρα του Καλούδη η μπάλα έφτασε στον Παππά που έκανε το σουτ με τον Λάμπρη να αποκρούει με τα πόδια. Δοκάρι για τον Βοτανικό στο 29’ με τον Λιόντο του Ελληνικού να προσπαθεί να διώξει τη μπάλα και να τη στέλνει στο δοκάρι της εστίας του Λάμπρη. Σουτ του Γκατζιάνη στο 33’ η μπάλα λίγο άουτ. Στο 40’ ο Γιώτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κουτσογιάννης πήρε την κεφαλιά με τον Νικολάου να αποκρούει σωτήρια.
Ο Σταματελάτος στο 54’ έκανε τη σέντρα, κεφαλιά του Διαμάντη η μπάλα άουτ. Ο Βοτανικός διπλασίασε τα τέρματα του στο 56’ με τον Σταματελάτο να εκτελεί φάουλ, ο Λάμπρης έκανε έξοδο η μπάλα βρήκε στο σώμα του Παλιάγκα και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 79’ ο Στεργίου έκανε σέντρα-σουτ και ο Νικολάου στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.
Διαιτησία: Μπόσιας (Βασδέκης-Μπουμπουγιάννης).
Ελληνικό: Λάμπρης, Πρόκος, Μποζέλα, Λιόντος (64’ Πατσιόλης), Στεργίου Α., Γκατζιάνης, Κύρκος (46’ Τριανταφύλλου), Γιώτης (75’ Γεωργούλης), Στεργίου, Κουτσογιάννης, Τσιάβος.
Ολυμπιακός Βοτανικού: Νικολάου, Καλογέρης, Καρράς, Παλιάγκας, Μπαρέκος, Ζώτος, Καλούδης, Διαμάντης, Σταματελάτος (79’ Ραγιάς), Παππάς, Στράτης.