ΣΕΡΒΙΑΝΑ-ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ 0-3

SERBIANA

• Σε ένα παιχνίδι που ο καιρός δεν βοήθησε να έχει καλό ρυθμό, ο Θεσπρωτός κατάφερε και πήρε την πολυπόθητη για αυτόν νίκη με την οποία εξασφάλισε τη δεύτερη θέση και οδηγείται στα μπαράζ ανόδου της Football League!
Πρώτη υποψία φάσης στο 5' με τον Πόζογλου να δοκιμάζει το δεξί του πόδι από το ύψος της περιοχής, αλλά τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 17' ο Κασαράτε πήρε μια κεφαλιά μετά από μια εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας.
Τα Σερβιανά προσπάθησαν να απειλήσουν στο 37' με ένα σουτ του Πολυχρόνη από το οποίο όμως η μπάλα έφυγε και πάλι άουτ.
Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου μέρους, ο Πόζογλου έσπασε τη μπάλα στον Ευθυμίου, ο οποίος στο τετ α τετ νίκησε τον Αρχοντάκη, αλλά τελικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δε μέτρησε. Ότι δεν έγινε στο 47', έγινε δύο λεπτά αργότερα. Ο Κωνσταντίνου έκανε μια σέντρα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Ευθυμίου έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Στο 58' σε μια πανομοιότυπη φάση ο Θεσπρωτός έκανε και το 0-2. Σέντρα από δεξιά του Κωνσταντίνου, κατέβασμα του Ευθυμίου και σουτ με τη μία για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αρχοντάκη για το 0-2.
Στο 72' λίγο έλειψε να γίνει και το 0-3, όταν ο Γκόλιας έγινε αποδέκτης της μπάλας δεξιά εντός της περιοχής και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το 0-3, με τον Κασαράτε πήδηξε ψηλότερα από όλους τους αμυντικούς και πήρε την κεφαλιά μετά απο μια εκτέλεση κόρνερ, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Τελευταία φάση της αναμέτρηση στο 89' με ένα διαγώνιο σουτ του Ηλία που απέκρουσε με τα πόδια ο Κωνσταντάκος. Στο 90' ο Πάσχος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για καθυστερήσεις.
Θρίαμβος Σερβιανών: Αρχοντάκης, Νάνος, Διαμαντόπουλος, Μούτσιος, Πάσχος, Τσουμάνης, Κτένα, Πολυχρόνης (64’ Ηλίας), Μπλέτσας (68’ Ριτσάνης), Τσιαφίτσας (60’ Γιωτάκης), Κωσταμένας (68’ Μώκος).
Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Κωνσταντίνου Ε., Σουλιώτης, Νόνης, Σταυρίδης (78’ Μπέρτζος), Κασαράτε (81’ Παπαδόπουλος), Κωνσταντίνου Β. (60’ Φουντζούλας), Γώγος, Ευθυμίου, Μπίκας, Πόζογλου (63’ Γκόλιας).