Περίπατο στο Αγρίνιο το IBC, 44-71 την ΓΕΑ

BASKETBALL

• Μια ανάσα από την άνοδο στην Γ Εθνική βρίσκεται το IBC, το οποίο μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο το πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της ΓΕ Αγρινίου στο Αγρίνιο με 44-71.
Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου έδειξε από την αρχή ότι θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και με τη νίκη αυτή χρειάζεται πλέον μόλις μία νίκη το επόμενο Σαββατοκύριακο για να στεφθεί πρωταθλήτρια της ΕΣΚΑΒΔΕ και να εξασφαλίσει το εισιτήριο ανόδου στην Γ Εθνική.
Με πρωταγωνιστή τον Μπάλλα που σημείωσε 9 από τους 18 πόντους, οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 11-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και με δυνατή και σφιχτή άμυνα έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα δώδεκα πόντων (23-35).
Η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο για το 35-50 και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 44-71 με την γιαννιώτικη ομάδα να κάνει με περίπατο το πρώτο βήμα για την άνοδο και την κατάκτηση του τίτλου.
Να θυμίσουμε ότι το IBC παραμένει αήττητο καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς και πλέον είναι πολύ κοντά στο να ολοκληρώσει τη χρονιά μόνο με νίκες. Πρωταγωνιστής για τους Γιαννιώτες και πρώτος σκόρερ ο Μπάλλας με 22 πόντους ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ, με τους Δάσκαλο και Τσιρώνη να ακολουθούν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους οι Γεωργούλας με 13 και Μπόσμος με 10 ήταν οι κορυφαίοι.
Τα δεκάλεπτα: 11-18, 23-35, 35-50, 44-71
Διαιτητές: Ασημακάκης - Τσίγας
Γ.Ε.Αγρινίου (Φαράντος-Καρατσώρης): Ντάλλας, Στούμπος, Φωτιάδης 4, Σταμουλάκης 4, Σούρλας 6, Δάρλας 3, Μουντζούρης, Λειβαδάς 4, Μπόσμος 10, Γεωργούλας 13(2), Τσάνος, Σώκος
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 4, Ματσάγγας 5, Κρικώνης, Τσιτσώνης, Κακατσίδης, Καραμπίνης 6, Πατραμάνης Αρ., Πατραμάνης Κ., Τσατάλας 9(1), Δάσκαλος 13(1), Τσιρώνης 12(3), Μπάλλας 22 (1).