Βαριά ήττα η Προοδευτική από τον ΠΑΟΚ με 0-11!

PERAMA

Βαριά ήττα με σκορ 0-11 γνώρισε η Προοδευτική Περάματος από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής γυναικών. Η αποστολή για τα κορίτσια της Προοδευτικής ήταν εξ' ορισμού πολύ δύσκολη απέναντι στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, η οποία απέδειξε ότι δεν αστειεύεται και από το πρώτο λεπτό επέβαλε το δικό της νόμο περιορίζοντας τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο.
Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική και χαρακτηριστικό της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι ότι πριν καν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού το σκορ είχε φτάσει ήδη στα επίπεδα του 0-5, με το ημίχρονο να κλείνει στο 0-6. Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη, με τον ΠΑΟΚ να πατάει γκάζι και να πετυχαίνει άλλα πέντε τέρματα που διαμόρφωσαν το τελικό 0-11. Απόλυτη πρωταγωνίστρια του αγώνα αναδείχτηκε η Κολομβιανή Μπετανκούρ, μια από τις ποιοτικότερες παίκτριες της κατηγορίας, η οποία σημείωσε πέντε γκολ (16', 24', 27', 67', 76'). Από εκεί και πέρα άλλες δύο φορές σκόραρε η Σπυριδωνίδου (19' πέν., 55'), ενώ από ένα τέρμα σημείωσαν οι Πούλιου (4'), Κακαμπούκη (35'), Στράντζαλη (81') και Μήτκου (82'). Η μοναδική καλή στιγμή για την Προοδευτική ένα πλασέ της Μπάσκα στο 80', με την Παπακωνσταντίνου να αποσοβεί τον κίνδυνο. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γιαννιώτικη ομάδα την ερχόμενη Κυριακή (7/4, 16:00), εκτός έδρας, με αντίπαλο την ισόβαθμη Αγία Παρασκευή.
Διαιτησία: Νικολάου (Παπαλαζάρου-Ράπτης)
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (Α. Κοζανίτης): Οικονομίδη, Σιούλα, Αρσένη, Παπαδημητρίου, Πελεκούδα, Μιχαηλίδου (33' Υφαντή), Τσιούρη (62' Ντόβα), Κούκα, Ράπτη, Μήτα (60' Νικολάου), Μπάσκα
ΠΑΟΚ (Πέριτσα-Νικολάου): Παπακωνσταντίνου, Γεωργίου (51' λ. τρ. Πατέρνα), Σμιλίκοβιτς, Κακαμπούκη (68' Σακελλάρη), Στράντζαλη, Πούλιου, Χατζηγιαννίδου, Σπυριδωνίδου (58' Ντάσιου), Μπετανκούρ, Μήτκου, Γκάτσου (46' Καραπέτσα)