Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

AMPELOKHPOI AMFITHEA

Αμπελόκηποι-Αμφιθέα 0-1

Μετά από ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι, ο Αστέρας Αμφιθέας κατάφερε να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και κρατώντας το προβάδισμα του να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη.

Η πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκε στους γηπεδούχους.
Ο Τσιούρης στο 4' έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Αμφιθέας και έγινε αποδέκτης μια βαθιάς μπαλιάς, για να βγει σε τετ α τετ με τον Γκουγιάννο, από τον οποίο τελικά νικήθηκε για να παραμείνει το 0-0.
Νέα ευκαιρία με το Τσιουρη στο 7', που επιχείρησε ένα τύπου σουτ - ψαλίδι, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 14' ο Λιπιώτης βρέθηκε μόνος σε καλό σημείο και προσπάθησε να κρεμάσει τον Γκουγιάννο, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 18' ήρθε και η πρώτη, αλλά τεράστια ευκαιρία για την Αμφιθέα, όταν έγινε μια σέντρα από δεξιά με αποδέκτη τελικά τον Κίτο στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος από πλεονεκτική θέση κοντά στη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 40' η Αμφιθέα απείλησε εκ νέου με ένα σουτ του Κολόκα, που απέκρουσε σε κόρνερ ο Βαρθολομαίος, ενώ αντίστοιχη φάση είχαν οι φιλοξενούμενη και στο 44' με τη μπάλα να καταλήγει και πάλι σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για να λήξει το πρώτο μέρος με το ισόπαλο 0-0.
Στο 60' η Αμφιθέα είχε μια ευκαιρία, όταν εκτελέστηκε ένα φάουλ με σέντρα και η μπάλα κατέληξε στον Μηλιώτη, που δεν κατάφερε όμως να σκοράρει.
Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και δεύτερη φορά μέσα σε λίγα λεπτά, στο 66' ο Κίτος έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε για πολύ λίγο άουτ.
Οι Αμπελόκηποι απείλησαν με τη σειρά τους στο 72', με τον Λιπιώτη να φεύγει στη κόντρα και να πατά περιοχή κάνοντας και το σουτ, αλλά ο αντίπαλος πορτιέρο απέκρουσε κόρνερ κρατώντας το 0-0.
Καλή ευκαιρία στο 74' για τον Αστέρα Αμφιθέας, με τον Κολόκα να εκτελεί ωραία ένα φάουλ απευθείας και τον Βαρθολομαίο να παραχωρεί κόρνερ με απόκρουσή του. Από το κόρνερ, ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το πρώτο και μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ο Χολέβας έπιασε μια κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βαρθολομαίου για το 0-1. Περίπου από το 80ο λεπτό και μετά ανέβηκαν λίγο τα αίματα στο παιχνίδι, με μια αψιμαχία ανάμεσα στους Κοσμά και Παπαδημητρίου να αποτελεί την αφορμή για αλλεπάλληλες εντάσεις από ποδοσφαιριστές και παίκτες στη συνέχεια. Χαρακτηριστικό είναι και το γεγονός πως ενώ μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή της αναμέτρησης ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν είχε βγάλει καμία κάρτα, στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε τουλάχιστον πέντε σε παίκτες και των δύο ομάδων.
Αμπελόκηποι: Βαρθολομαίος, Γαλάνης (58’ Κοσμάς), Κατσάνος (58’ Σδούκος Π.), Χολέβας, Δήμου (81’ Μανούσης), Ζιάρας, Τούση, Λόκας, Λιπιώτης, Τσιούρας, Βλάχος.
Αστέρας Αμφιθέας: Γκουγιάννος, Λιάπης, Μηλιώτης (65’ Σδούκος Ν.), Ζώτος (90’ Νικολόπουλος), Φάης, Δούμας, Παπαδημητρίου, Γεωργίου, Νασίκας (68’ Τζίμας), Κολόκας, Κίτος.

* * *

Δαφνούλα- Πηγές Λούρου 0-4

Με έναν επιθετικό μονόλογο στην επανάληψη ο ΠΑΣ Πηγών Λούρου επικράτησε με 0-4 της Δαφνούλας στο βοηθητικό γήπεδο της Κατσικάς, παίρνοντας σπουδαία νικη στη προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη Β Ερασιτεχνική.
Από την άλλη σε δεινή βαθμολογική θέση παραμένει η Δαφνούλα, η οποία την Τετάρτη παίζει στο Ανήλιο που έχει τον ίδιο στόχο.
Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι κύλησε σε χαμηλό τέμπο, με τις αξιόλογες στιγμές να είναι εκατέρωθεν μόλις δυο. Στο 5’σουτ του Γιαννακούλη στην κίνηση πέρασε άουτ, ενώ στο 37’ ο Ζιάρκας σούταρε από το ημικύκλιο με τον Τσόλα να μπλοκάρει τη μπάλα.
Ουσιαστική και αποτελεσματική αποδείχθηκε η ομάδα του ΠΑΣ Πηγών Λούρου στην επανάληψη μετουσιώνοντας σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, με τη Δαφνούλα να μη μπορεί να βγάλει αντίδραση.
Ο αναπληρωματικός παίχτης των φιλοξενούμενων Σκλιβανίτης αποβλήθηκε από τον πάγκο στο 53’.
Ο Καψάλης στο 55’ πάσαρε στον Γιαννακούλη που έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, με τον Στάθη στη φάση να διαμαρτύρεται ότι του έγινε φάουλ.
Ο Γιαννακούλης σούταρε άουτ στο 60’, ενώ στο 67’ με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής ο Παπανικολάου έκανε το 0-2.
Το 0-3 ήρθε στο 76’ με τον Μπίντο να εκτελεί φάουλ και τον Μπονόβα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Τσιάβος αστόχησε από κοντά στο 81’ και το κερασάκι στη τούρτα της νίκης για τους φιλοξενούμενους μπήκε στο 86’ με τον Αλεξίου Ν να βγάζει ασίστ στον Γιαννακούλη και αυτός με σουτ να διαμορφώνει το τελικό 0-4, βάζοντας με δυο γκολ τη σφραγίδα του στο ματς.
Διαιτησία: Τάσης ( Κάσσος- Γκέλης)
Δαφνούλα: Λαγός, Λώλης, Σιόντης, Τσιάβος Γ, Στάθης(85’ Λάμπρος) , Καραμπίνας, Σταύρου (60’ Κωλέτσιος), Ζιάρκας, Κατσαμπίρης, Ράπτης(74’ Ιωάννου), Τσιάβος Α.
Πηγές Λούρου: Τσόλας, Καψάλης, Μπίντος, Αλεξίου Ε, Μπονόβας, Δόσης, Παπανικολάου, Μαντέλης (83’ Δήμος),΄Παπαιωάννου (71’ Αλεξίου), Παππάς, Γιαννακούλης.