IBC – Λέων Μεσολογγίου 66-57 «Με το δεξί» στα playoff οι Γιαννιώτες!

ibc

• Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, αν και ελαφρώς αγχωμένοι, οι παίκτες του IBC έκαναν το πρώτο από τα δυο βήματα που απαιτούνται επικρατώντας με 66-57 του Λέοντα Μεσολογγίου, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

To αρχικό 4-4 έγινε γρήγορα 4-9 με τους γηπεδούχους να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ και ο Τσιτσώνης «φορτώθηκε» νωρίς με δυο φάουλ. Το IBC «μάζεψε» την διαφορά (8-10), αλλά ο Λέων με ένα σερί έξι αναπάντητων πόντων έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με double score προηγούμενος με 8-16.
Την ίδια εικόνα παρουσίασαν οι δυο ομάδες στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μια διαφορά 5-7 πόντων και τους γηπεδούχους να ψάχνουν να βρουν τρόπους να διασπάσουν την άμυνα του Λέοντα. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Καραμπίνη και Τσιτσώνη μείωσαν στον πόντο (20-19 στο 13΄, ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το IBC προηγούμενο με βραχεία κεφαλή 30-26.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παπαδόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να «τελειώσουν» το ματς και με πρωταγωνιστές τους Τσιτσώνη και Δάσκαλο πάτησαν γκάζι και το 30-26 του ημιχρόνου γρήγορα πήγε στο 48-29! Οι παίκτες του Λέοντα όμως, με όπλο το μακρινό σουτ, μείωσαν γρήγορα σε 48-42 και ουσιαστικά τα παιχνίδι ξανάρχισε! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 51-45 και το τέταρτο δεκάλεπτο προμηνύονταν συναρπαστικό. Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 9-4 βρέθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (60-49), όμως άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων μειώνοντας και πάλι στους πέντε πόντους την διαφορά. Όμως οι παίκτες του Παπαδόπουλου εμφανίστηκαν ψύχραιμοι στο τέλος και τέσσερις εύστοχες βολές, δύο από τον Τσατάλα και δυο από τον Τσιτσώνη διαμόρφωσαν το τελικό 66-57.
Πρώτος σκόρερ και πρωταγωνιστής από το IBC ο Τσιτσώνης με 20, με τον Τσατάλα να προσθέτει 16 και τον Βάση να έχει 11. Κάλλιγας με 11 πόντους και Γρατσινόπουλος, Χρυσανθόπουλος και Χουλιάρας πρόσθεσαν από 10 για την αξιόμαχη ομάδα του Μεσολογγίου.
Την ερχόμενη Κυριακή οι Γιαννιώτες θα ταξιδέψουν στο Μεσολόγγι, με στόχο τη νίκη και την εξασφάλιση της παρουσίας τους, στους τελικούς. Το ματς είναι προγραμματισμένο στις 17:00 στο ΔΑΚ Μεσολογγίου.
Τα δεκάλεπτα: 8-16, 30-26, 51-45, 66-57
Διαιτητές: Ζέρβας-Ντάγκας
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 11(3), Ματσάγγας, Κρικώνης, Τσιτσώνης 20(4), Κουλουμπής, Καραμπίνης 7(1), Κακατσίδης, Σφουγγάρης, Τσατάλας 16(2), Δάσκαλος 5, Τσιρώνης, Μπάλλας 7.
Λέων Μεσολογγίου (Σταμάτης-Σαμαλέκος): Διαμαντόπουλος, Δαλλάρης, Δρόσος, Γρατσινόπουλος 10(1), Κάλλιγας 11(3), Ζαφειρόπουλος 6, Χρυσανθόπουλος 10(2), Χουλιάρας 10(1), Θεοφίλης, Παπαγεωργίου 6(1), Κοντονάσιος 4, Στράτος.
Δεν τα κατάφερε ο Σπάρτακος, ήττα 85-59 στο Αγρίνιο
Την ήττα με 85-59 γνώρισε ο Σπάρτακος στο Αγρίνιο από τη Γ.Ε.Α. στο πρώτο παιχνίδι στην ημιτελική σειρά.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 23-17 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ διεύρυναν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο πηγαίνοντας στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων (43-30).
Ο Σπάρτακος πάλεψε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι 16-15 υπέρ των γηπεδούχων, όμως το 26-14 επιμέρους της τελευταίας περιόδου έδωσε την εύκολη νίκη στους Αγρινιώτες. Από την ομάδα του Σπάρτακου διασώθηκαν οι Θεοχάρους και Ζήσης που είχαν από 13 και 12 αντίστοιχα. Από τους γηπεδούχος ο Μπόσμος με πόντους ήταν κορυφαίος για τους νικητές.
Επόμενο παιχνίδι το ερχόμενο Σάββατο στο Νέο Κλειστό, με τον Σπάρτακο να θέλει μόνο τη νίκη για να φέρει τη σειρά στο 1-1.
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-30, 59-45, 85-59
Διαιτητές: Ασημακάκη-Καββαδάς
Γ.Ε.Αγρινίου (Φαράντος-Καρατσώρης): Ντάλας 3(1), Μουντζούρης, Φωτιάδης 10(1), Σταμουλάκης 6(2), Σούρλας 15(5), Δάρλας 9(2), Στούμπος 1, Λειβαδάς 7(1), Μπόσμος 26, Τσάνος 6, Βασιλείου 2
Σπάρτακος (Καΐκας): Δήμος 4, Κόρδας 9(1), Μάστορας 3, Ζήσης 12(1), Λαμπρόπουλος 4, Κύρκος, Κιμισκίδης 4, Γούλας 2, Μαυρογιάννης 3, Θεοχάρους 13