Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

PHES LOUROU

Πηγές Λούρου-Κάστρο 0-0

• Ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Maison Β Ερασιτεχνικής ανάμεσα στον ΠΑΣ Πηγών Λούρου και τον ΠΑΣ Κάστρου.
Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος μετά την αφαίρεση βαθμών που υπέστησαν για το παιχνίδι με την Κοσμηρά και να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα σε έναν αξόμαχο αντίπαλο που βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας.
Το πρώτο μέρος ήταν φτωχό σε φάσεις και θέαμα, με μόλις μια αξιόλογη στιγμή να καταγράφεται και αυτή για τους φιλοξενούμενους.
Στο 13’ εκτέλεσε φάουλ ο Κούκα με τον τερματοφύλακα Καραμπίνα να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες ρίσκαραν επιθετικά και δημιούργησαν φάσεις χωρίς να φτάσουν σε κάποιο τέρμα.
Στο 53’ ο Τραγουδάρας σούταρε με τον Καραμπίνα να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 56’ σουτ του Παπανικολάου πέρασε άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 57’, με τον Καραντζά να κάνει το σουτ και τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καραμπίνα.
Στο 63’ ο Κούκα έκανε ωραία ατομική ενέργεια, με το τελείωμα να μην είναι το ιδανικό, ενώ στο 66’ ο Σκανδάλης διάβασε τη φάση, μπλοκάροντας τη μπάλα σε σέντρα του Μπονόβα προ του Δόση. Η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους χάθηκε στο 88’.
Ο Παππάς έκανε το σουτ ο Σκανδάλης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Παπανικολάου με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Κάστρου.
Διαιτησία: Σιαμέτης (Μπαντής- Παπαιωάννου)
Πηγές Λούρου: Καραμπίνας, Ζάβαλης, Σκλιβανίτης (54’ Αλεξίου Ν), Δόσης, Μπονόβας, Αλεξίου Ε, Παπανικολάου, Μαντέλης, Παπαϊωάννου, Παππάς, Κωνσταντάκης.
Κάστρο: Σκανδάλης, Κούκα, Μπαρμπαλιάς, Καλές, Τάτσης, Δρόσος, Ρράππα (70’ Στρακόσας), Τζώρτζης, Τραγουδάρας (91’ Τσίπης), Καραντζάς, Θεοδωρόπουλος (81’ Πετράκης).
NIKOΣ ΓΙΩΤΙΤΣΑΣ

Αγία Μαρίνα- Κρύα 2-1

• Νίκη τίτλου και τρίποντο ανόδου πανηγύρισε χτες το απόγευμα η ομάδα της Αγίας Μαρίνας, η οποία επικράτησε με 2-1 της Κρύας στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής και διεύρυνε τη διαφορά της από τους διώκτες της στους 6 βαθμούς από το Σταυράκι που γνώρισε οδυνηρή ήττα (1-2) το Σάββατο από τη Λαψίστα στην έδρα του.
Η ομάδα του Ανδρέα Στάμου κατάφερε και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε μια σπουδαία νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα μετά το τέλος του παιχνιδιού με το σύνθημα «νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές». Από την άλλη, η Κρύα του Μανώλη Σκούφαλη έχασε την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση και παρέμεινε στους 42 βαθμούς.
Στο 32’ η Κρύα άνοιξε το σκορ μετά από στημένη φάση. Ο Λεοντίου εκτέλεσε κόρνερ και ο Τζώρτζης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι πρόλαβε τους αμυντικούς της Αγίας Μαρίνας και νίκησε τον Ζώτο για το 0-1. Το γκολ της Κρύας «αφύπνισε» τους παίκτες της Αγίας Μαρίνας και η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 3 λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 35’ η Αγία Μαρίνα έφτασε στην ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ της Κρύας ο Παππάς με κεφαλιά νίκησε τον Κέτογλου και ισοφάρισε σε 1-1.
Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα (37’) οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, αλλά ο Οικονόμου αστόχησε σε τετ α τετ με τον Κέτογλου, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 56’ ο Οικονόμου και πάλι βρέθηκε απέναντι από τον Κέτογλου, αλλά ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Κρύας. Ο επιθετικός της Αγίας Μαρίνας ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του μέχρι τότε, όμως στο 75’ έκανε την ενέργεια που έκρινε το ματς. Κυνήγησε μια χαμένη βαθιά μπαλιά και αφού κατέβασε με το κεφάλι, ξεπέρασε από πλάγια δεξιά τον Παργινό και έστρωσε στον Ιωαννίδη, ο οποίος με φαλτσαριστό πλασέ νίκησε τον Κέτογλου και έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Η Κρύα πίεσε χωρίς αποτέλεσμα στο τελευταίο τέταρτο και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μάντζιου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν αγκαλιασμένοι εντός αγωνιστικού χώρου μια νίκη που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλητή και την άνοδο στην Α’ Ερασιτεχνική.
Διαιτησία: Μάντζιος (Αλεξίου – Διαμάντης)
Αγία Μαρίνα (Ανδρέας Στάμος): Ζώτος, Κολόσης, Γεωργούλας, Παππάς, Λαγκαβάνης, Λικάι, Πασχάλης, Χωραβάτης Β. (87’ Κατσαβριάς), Οικονόμου, Τσίκας (92’ Κούτρας), Ιωαννίδης.
Κρύα (Μανώλης Σκούφαλης): Κέτογλου, Μπαμπούλιας Α. (85΄Πανταζής), Γιώτης, Παργινός, Λαδιάς, Τζώρτζης, Μπαμπούλιας Η., Δούβλης Ο. (77’ Σίμος), Κατσαρός, Μάντζαρης, Λεοντίου (90’ Μπαζώρας).

Ολυμπιακός Βοτανικού-Κοσμηρά 2-2

• Μετά από ένα ματς που είχε πολύ καλό ρυθμό και στα δύο ημίχρονα, Ολυμπιακός Βοτανικού και ΑΟ Κοσμηράς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2.
Εκτός από τα αρκετά γκολ, το ματς χαρακτηρίστηκε και από μια αρνητική στιγμή, αφού στο 11’ υπήρξε μια σύγκρουση σε εναέρια μονομαχία ανάμεσα στον Νιτσιάκο και τον Παλιάγκα, με τον πρώτο να αποκομίζει ένα σκίσιμο στο μέτωπο του και να διακομίζεται στο Νοσοκομείο για ράμματα, για να δουν αν έχει κάτι χειρότερο. Στο 38’ οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν, με τον Ζάραγκα να επιχειρεί ένα «ψαλιδάκι» από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά να βλέπει τον Ζότα να αποκρούει εντυπωσιακά πέφτοντας στη δεξιά του γωνία. Στην επανάληψη το καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης ήταν το 15λεπτο από το 47’ μέχρι το 62’, στο οποίο επιτεύχθηκαν και τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα η Κοσμηρά προηγήθηκε στο 47ο λεπτό με τον Γκόγκα να βγαίνει σε τετ-α-τετ και αυτή τη φορά να τελειώνει εύστοχα για το 0-1.
Ο Ολυμπιακός Βοτανικού όχι μόνο απάντησε άμεσα φέρνοντας το ματς στα ίσα δύο λεπτά αργότερα με το τέρμα του Βαγγέλη Κολοβού, αλλά πήρε και κεφάλι στο σκορ όταν στο 57’ ο Γιώργος Παππάς εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά λόγω και του δυνατού αέρα, να χτυπά αρχικά στο δεύτερο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Κολοβού.
Η Κοσμηρά ευτύχησε να ισοφαρίσει εξίσου άμεσα, όταν πέντε λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ ο, αρχηγός της, Τζούμας έπιασε μια πολύ ωραία κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Ζότα, που δεν κατάφερε και αυτή τη φορά να αποσοβήσει τον κίνδυνο για τον Βοτανικό.
Η Κοσμηρά στο 79’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ζώτου.
Ολυμπιακός Βοτανικού: Ζότα, Καλογέρης, Καλούδης, Μούλιας, Καρράς (65’ Μπαρέκος), Λαλάι, Παππάς Γ., Κολοβός Β., Διαμάντης (65’ Ραγιάς), Τσόκρης (88΄ Στρατής).
ΑΟ Κοσμηράς: Κολοβός Σ., Τσούρης, Περώνης (83’ Νακιάς), Ζήσης, Τζούμας, Νούσης, Γκόγκας, Γεωργίου, Νιτσιάκος (17’ Μάης), Κλιτσινάρης (67’ Λιάρος), Ζάραγκας (67’ Ζώτος).