Πρωτιές και μετάλλια για τον ΕΟΣ Μετσόβου

SKI

• Εντυπωσίασαν οι Μετσοβίτες αθλητές και αθλήτριες στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Σκι Δρ. Αντοχής που διεξήχθη το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στο Χιονοδρομικό Κέντρο Μετσόβου. Ο Απόστολος Αγγέλης ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία αντρών, αφού κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια σε διαδοχικά αγωνίσματα, σπριντ και 10 χλμ ΕΤ. Στην ίδια κατηγορία ο Γιώργος Νάκας τερμάτισε στις δεύτερη και τρίτη θέση, στα αγωνίσματα σπριντ και 10 χλμ. ΕΤ αντίστοιχα. Ο Νίκος Τσουρέκας ήταν πρωταθλητής εφήβων στο αγώνισμα του Σπριντ ενώ κέρδισε και το αργυρό μετάλλιο στη γενική βαθμολογία των 10 χλμ. ΕΤ. Στις γυναίκες η Μελίνα Μαγουλά κέρδισε ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο στα αγωνίσματα Σπριντ και 5 χλμ. ΕΤ. Τέλος στο ομαδικό σπριντ η ομάδα του ΕΟΣ Μετσόβου, αποτελούμενη από τους Νικόλαο Τσουρέκα και Παναγιώτη Παπάση, αναδείχτηκε πρωταθλήτρια και συνέχισε την παράδοση που την θέλει πρώτη ομάδα στα ομαδικά αγωνίσματα, για περισσότερο από 30 χρόνια.