Εύκολο απόγευμα ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 81-44 την Καλαμπάκα

BIKOS PAS

• Ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 81-44 επικράτησε χθες το απόγευμα στην Λιμνοπούλα ο ΠΑΣ Γιάννινα της Καλαμπάκας.
Οι Γιαννιώτες που παρατάχθηκαν χωρίς το βαρύ πυροβολικό τους Βασίλη Πάτρα, μπήκαν στο ματς σχετικά χαλαρά δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα της Καλαμπάκας να είναι κοντά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου με 16-12, έχοντας τον Δημήτρη Μάντζιο για ακόμα έναν αγώνα σε καλή μέρα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου όντας πιο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6,75, σιγά-σιγά άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 42-20.
Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στα δυο τελευταία δεκάλεπτα του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα να διατηρεί άνετα την διαφορά πάνω από 20 πόντους και τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν ως επί το πλείστον από βολές. Χαρακτηριστικό είναι το στατιστικό στοιχείο ότι από τους 44 πόντους της Καλαμπάκας οι 20 μπήκαν από την γραμμή της φιλανθρωπίας!
ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 17, Πανάρας 3(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου, Πρέντζας 11(3), Καραγκιολίδης 10(1), Μάντζιος Π. Μάντζιος Δ. 17, Πανταζής 9(3), Πιστιόλης 6, Γιωτάκης 8(1)
Καλαμπάκα (Κωνσταντινίδης): Μασάδης 2, Μπαλωμένος 5(1), Τούλας, Σπανός, Γαϊτανίδης 5, Παουλεάνου 4, Γκάντιας 7, Οικονόμου, Παπακώστας 8(1), Κιουρτσίδης 10.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη ο ΑΓΣΙ 71-85 τον Μαντουλίδη
• Παρόλο το άσχημο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου όπου υπολείπονταν του Μαντουλίδη με 9 πόντους, η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη σοβαρεύτηκε και έστω και έτσι πήρε μια μεγάλη νίκη με 71-85 που την διατηρεί μαζί με τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ Γιάννινα στην δεύτερη θέση του 3ου Ομίλου του πρωταθλήματος της Γ. Εθνικής.
Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα οι Γιαννιώτες όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-15, πήραν μπροστά και με ένα επιθετικό κρεσέντο στο δεύτερο δεκάλεπτο γύρισαν την εις βάρος τους διαφορά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 38-47.
Στο δυο τελευταία δεκάλεπτα οι παίκτες του Τσουκανέλη συνέχισαν να είναι εύστοχοι επιθετικά και διατήρησαν σχετικά εύκολα την διαφορά. Το τελικό 71-85 βρήκε τον ΑΓΣΙ στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας
Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-47 (ημίχρονο), 53-62, 71-85