Λύγισε στο τέλος η Προοδευτική, ήττα 3-4 από την ΑΕΛ

perama gynaikes

• Την ήττα με 3-4 γνώρισε η γυναικεία ομάδα της Προοδευτικής Περάματος από την αντίστοιχη της ΑΕΛ σε εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής γυναικών. Το πρώτο μισό του α’ μέρους ήταν αρκετά ισορροπημένο και τίποτα δεν προμήνυε την καταιγίδα των γκολ που θα ακολουθούσε. Η ΑΕΛ ήταν αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν στο 24’, μετά από εκτέλεση κόρνερ της Σρετένοβιτς από δεξιά και αφού η άμυνα της Προοδευτικής δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, η Ζντράκοβιτς με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 32’ η Μπάσκα έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με σουτ από θέση πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Πελεκούδα βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο την ωραία ενέργεια της Ράπτη από τα αριστερά που άδειασε δύο αντιπάλους και την κατάλληλη στιγμή σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-1, ένα ολέθριο λάθος της Γιωτίτσα στην εκπνοή του ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στη Βασιλείου να ισοφαρίσει σε 2-2. Η Βασιλείου ήταν αυτή που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της στο 53ο λεπτό, όταν σε γέμισμα της Κόντου από τα αριστερά, ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών της Προοδευτικής και με κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-3. Η Προοδευτική, ευτύχησε να ισοφαρίσει κόντρα στη ροή του ματς, όταν η Μπάσκα στο 75’ κυνήγησε μια «σκοτωμένη» φάση και η μπάλα μετά από ασυνεννοησία της τερματοφύλακα Αρκουμάνη με την άμυνά της, στρώθηκε στα πόδια της ακραίας χαφ που σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-3. Δυστυχώς για τις γηπεδούχες η ΑΕΛ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 88’ η Σρετένοβιτς κέρδισε φάουλ από θέση πλάγια δεξιά και αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε η ίδια και έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων της Συμεωνίδη «γράφοντας» το τελικό 3-4, με την κίπερ του Περάματος, στο αμέσως επόμενο λεπτό, να βγάζει με τα πόδια εξ’ επαφής σουτ της ίδιας παίκτριας. Διαιτησία: Κωστούλας (Μάνος-Κυριακού) ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (Β. Καλτσής): Συμεωνίδη, Αρσένη, Γιωτίτσα (67’ Μιχαηλίδου) Υφαντή, Νικοπούλου, Παπαδημητρίου, ΜΠάσκα, Σιούλα (5’ Ντόκα), Ράπτη (88’ Νικολάου), Σκούρου, Πελεκούδα ΑΕΛ (Β. Πάνος): Αρκουμανίδη, Νεοφύτου, Σωτηριάδη, Τσιάρα (56’ Παυλουπούλου), Αρκουλή, Κόντου, Σκοτεινιώτη (84’ Σκοτεινιώτη), Ζντράκοβιτς, Σρετένοβιτς, Βασιλείου (75’ Ακριβούλη), Γιαμαλή (90’ Καπιτσίκα) NIKOΣ ΣΚΟΥΜΠΟΣ