Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

xarokopi

Λαψίστα- Κρύα 2-2

• Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε η Κρύα στη Λαψίστα με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2 σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Β’ κατηγορίας.
Έτσι η Κρύα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το Σταυράκι που και αυτό άφησε δύο βαθμούς στην Περίβλεπτο.
Από την άλλη πλευρά η Λαψίστα τα έδωσε όλα και όσο μπορούσε ώστε να πάρει βαθμό η βαθμούς από αυτό το παιχνίδι και τα κατάφερε.
Πρωταγωνιστές των δύο ομάδων οι επιθετικοί τους Ιορδανίδης (Λαψίστα) και Μάντζαρης (Κρύα) που πέτυχαν το γκολ των ομάδων τους.
Στο πρώτο ημίχρονο η Κρύα είχε δύο καλά σουτ των Λεοντίου (28’) και Κατσαρού (30’) με τον Κοτίκα και τις δύο φορές να αποκρούει τη μπάλα.
Το 1-0 για τη Λαψίστα ήρθε στο 43΄ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ιορδανίδη που έστειλε τη μπάλα στο «Γ» του ανήμπορου να αντιδράσει Γκόγκου.
Στο δεύτερο μέρος η Κρύα ανέβασε στροφές και ισοφάρισε σε 1-1 στο 73’ με ένα πολύ όμορφο γκολ που πέτυχε ο Μάντζαρης.
Οι γηπεδούχοι στο 79’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κολόκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Λαψίστα, η Κρύα στο 86’ πήρε το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μπαμπούλιας Η. έκανε τη σέντρα και ο Μάντζαρης με πλασέ έκανε το 1-2.
Όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό (87’) η Λαψίστα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ζιάκα από τον Γκόγκο, την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ιορδανίδης στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Η Κρύα στο 90’ παραλίγο να κάνει το 2-3 όταν ο Κατσαρός έκανε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
Διαιτησία: Παπαδόπουλος Ν. (Πολίτης-Καλουιάν).
Λαψίστα: Κοτίκας, Κολόκας, Μαμακής, Γαρδίκος, Καραίσκος, Νάσιος, Βακάρος (77’ Ζιάκας), Νάσιος Χ., Ιορδανίδης, Μιχάλης (65’ Οικονόμου), Βλάχος.
Κρύα: Γκόγκος, Μπαμπούλιας Α., Δούβλης, Παργινός, Λαδιάς, Τζώρτζης, Μπαμπούλιας Η., Κατράνας, Μάντζαρης, Κατσαρός, Λεοντίου (62’ Μπανδέλης).

Περίβλεπτος- Σταυράκι 2-2

• Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού κατάφερε το Σταυράκι να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Περίβλεπτο μια ισοπαλία που δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία ομάδα, μιας και οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το τρίποντο, αλλά στο τέλος πήραν μόνο τον βαθμό. Το Σταυράκι από την άλλη δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη για να μειώσει και άλλο τη διαφορά από την Αγία Μαρίνα.
Στο πρώτο ημίχρονο η Περίβλεπτος εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη των παικτών του Σταυρακίου και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12’ όταν ο Παππάς εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Γκάτζιου πήρε τη μπάλα και σε κενή εστία την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.
Άμεση ήταν η απάντηση του Σταυρακίου στο 21’ ο Ζάγκος έπαιξε πολύ όμορφα το 1-2 με τον Σοφία έκανε το σουτ απέκρουσε τη μπάλα ο Θρασκιάς αυτή έφτασε και πάλι στο Ζάγκο που με νέο σουτ έκανε το 1-1.
Δεν πρόλαβαν να χαρούν την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι και στο 24’ η Περίβλεπτος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Παππά από τον Τσιάκαλο, το πέναλτι εκτέλεσε ο Παππάς κάνοντας το 2-1.
Μεγάλη διπλή ευκαιρία για το Σταυράκι στο 43’ με τον Βούλγαρη να κάνει το σουτ και η μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Μαργιόλας σε κενή εστία την έστειλε άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο το Σταυράκι πίεσε αλλά το άγχος δεν άφησε τους παίκτες του κ. Γιώτη να είναι δημιουργικοί, ωστόσο μπόρεσαν στο 88΄ να ισοφαρίσουν και να πάρουν τον βαθμό.
Νέο δοκάρι για το Σταυράκι στο 56΄με μακρινό σουτ του Γκεσούλη.
Στο 61’ ο Μαργιόλας εκτέλεσε φάουλ η μπάλα λίγο άουτ.
Τελικά η πίεση των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 88’ με τον Κολιούση να βρίσκει τον Μαργιόλα και αυτός με πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 2-2.
Διαιτησία: Σιαμέτης (Μπουμπουγιάννης-Παπαδόπουλος Α.).
Περίβλεπτος: Θρασκιάς, Βλάχος, Θανασιάς, Τσιούτσιος, Σταμάτης, Γαβρίλας, Τσώλης, Πασχάλης (89’ Τσουβάλας), Θανασιάς Α., Παππάς, Γκιαλόπουλος (53’ Καταγής).
Σταυράκι: Γκάτζιος, Βούλγαρης, Μάστορας (46’ Κατσίλας), Ζάγκας, Τσιάκαλος, Νάτσης (70’ Τσιγαρίδας), Γκεσούλης, Κολιούσης, Σοφίας, Μαργιόλας, Καλογιάννης.

Χαροκόπι- Βοτανικός 1-6

• Εκκωφαντική νίκη πέτυχε ο Βοτανικός στο Χαροκόπι επί του τοπικού Αετού με 1-6 και έτσι ανέβηκε στην 3η θέση με το Δροσοχώρι στους 28 βαθμούς.
Η ομάδα του Βοτανικού είχε δύο πρόσωπα, με το δεύτερο ημίχρονο να πετυχαίνει τα έξι γκολ από τα οποία τα τέσσερα πέτυχε ο Θοδωρής Παλιάγκας.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και μάλιστα στην πρώτη καλή στιγμή πέτυχαν το γκολ, όταν στο 14΄ ο Πολύζος εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσιλίκης με καρφωτό πλασέ έκανε το 1-0.
Από εκεί και μετά είχαν 2-3 καλές στιγμές. Συγκεκριμένα στο 22΄ ο Κωστάκης Δ. έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 27΄ ο Κούτλας σούταρε με τον Νικολάου να διώχνει με υπερένταση.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Μήτση ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, γυρίζοντας «τούμπα» το ματς και πετυχαίνοντας έξι γκολ.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Θεόδωρος Παλιάγκας που πέτυχε τα τέσσερα τέρματα της ομάδας του.
Συγκεκριμένα στο 51΄ ο Παλιάγκας με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-1.
Στο 55΄ ο Κολοβός σούταρε με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Παππάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Παλιάγκας με κεφαλιά έκανε το 1-2.
Στο 62΄ ο Κολοβός έκανε την μπαλιά με τον Παλιάγκα να σκοράρει και πάλι με κεφαλιά (1-3) ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Στράτης έκανε την διαγώνια πάσα και ο Παλιάγκας σκόραρε για τέταρτη φορά. (1-4).
Στο 82΄ ο Κολοβός έκανε την πάσα στον Παππά και εκείνος με ψηλοκρεμαστό βολέ έκανε το 1-5, ενώ το τελικό 1-6 διαμόρφωσε στο 86΄ ο Στράτης με πλασέ έπειτα από πάσα του Χαμπίμπη.
Διαιτησία: Νέος (Λιόντος-Κοσίνας).
Χαροκόπι: Θουλιώτης, Τάτσης, Αντωνίου Θ., Κωσταντής, Τσιλίκης, Χριστοφορίδης, Αντωνίου Β. (57΄Τάτσης), Κωστακής Δ., Πολύζος (76΄Πεστάνη), Νούσης, Κούτλας (46΄Κωστάκης Σ.).
Ολυμπιακός Βοτανικού: Νικολάου, Καρράς, Μπαρέκος, Παλιάγκας, Στράτης, Καλούδης, Παππάς, Μούλιας, Κολοβός, Ζώτος, Μπαρέκος Ι. (74΄Χαμπίμπης).