Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

AMPELOKHPOI AGIA MARINA 16 12 18

Αμπελόκηποι - Αγία Μαρίνα 3-2

Έπειτα από δεκατέσσερις αγωνιστικές στον Α όμιλο της Maison B ερασιτεχνικής κατηγορίας, ήρθε η πρώτη ήττα για την Αγία Μαρίνα, η οποία μετρούσε 11 νίκες και 2 ισοπαλίες στο φετινό πρωτάθλημα, με την ομάδα των Αμπελόκηπων να σπάει αυτό το αήττητο σερί και να παίρνει μια μεγάλη νίκη, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με γκολ, αρκετά νεύρα και ένα δοκάρι, λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν προμήνυε το τελικό αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νωχελικά και το παιχνίδι να μην έχει ρυθμό.
Στο 3΄ μια υποψία φάσης για τους γηπεδούχους, όταν ο Τσιούρης έδωσε στον Λιπιώτη κι εκείνος πήρε την μπάλα μέσα από την περιοχή στέλνοντάς την ψηλά αουτ.
Στο 12΄ ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, όταν από φάση διαρκείας η μπάλα κατέληξε στον Λικάϊ κι εκείνος με αδύναμο σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Βαρθολομαίο, ο οποίος απέκρουσε με το ένα πόδι και στην συνέχεια μπλόκαρε την μπάλα.
Στο 23΄το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Οικονόμου, πέρασε ελάχιστα αουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς ουσία, φτάνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όπου ήρθαν τα δύο πρώτα τέρματα. Συγκεκριμένα στο 42΄ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν από την εκτέλεση φάουλ του Δήμου, πίσω από την σέντρα, η μπάλα βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ο Λιπιώτης με γυριστή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και στο 44΄ ήρθε η ισοφάριση, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πασχάλη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες, γκολ και έναν γρήγορο ρυθμό.
Η πρώτη καλή στιγμή, σημειώθηκε λίγα δευτερόλεπτα από την επανέρξη του παιχνιδιού, με την κεφαλιά του Γιαννέτα από κοντά να καταλήγει στην αγκαλιά του Βαρθολομαίου.
Οι γηπεδούχοι απάντησαν σε αυτή την ευκαιρία με γκολ, καθώς λίγο αργότερα έγραψαν το 2-1, όταν από ωραία ενέργεια του Τσιούρη η μπάλα στρώθηκε στον Λιπιώτη κι εκείνος με ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Οι παίκτες του Ανδρέα Στάμου, δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 63΄ισοφάρισαν και πάλι, κάνοντας το 2-2, όταν ο Πασχάλης έδωσε την ασιστ, ο Παππάς πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 88΄ ήρθε το νικητήριο τέρμα για την ομάδα των Αμπελόκηπων, όταν ο Λόκας έδωσε στον Τσιούρη κι εκείνος με ωραίο τελείωμα, πλάσαρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Στο 89΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να κάνουν το 3-3, όταν από την εκτέλεση φάουλ του Πασχάλη, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βαρθολομαίου.
Διαιτησία: Νέος (Κολιοφούκας –Κάτσιος)
Αμπελόκηποι (Κώστας Λιόλιος): Βαρθολομαίος, Βλάχος, Κοσμάς (68΄ Βάντσης), Χολέβας, Δήμος, Ζιάρας (90΄ Μανούσης), Λόκας, Τούσης, Λιπιώτης, Τσιούρης (89΄ Σκενατζής), Γαλάνης (59΄ Δευτεραίος).
ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας (Ανδρέας Στάμος): Ζώτος, Γεωργούλας, Χωραβάτης Π., Παππάς, Λαγκαβάνης (54΄ Ιωαννίδης), Λικάϊ, Πασχάλης, Χωραβάτης Β., Οικονόμου, Τσίκας, Γιαννέτας.
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΙΩΛΟΥ
* * *

KOSMHRA KONTSIKA 16 12 18

Κοσμηρά - Κόντσικα 1-1
Ντέρμπι με τα όλα του ήταν αυτό ανάμεσα στην πρωτοπόρο Κοσμηρά και τη δεύτερη της βαθμολογίας στον Β’ Όμιλο της Μaison Β΄ Ερασιτεχνικής Κόντσικα, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 1-1.Έτσι, η διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων διατηρήθηκε στους έξι βαθμούς.
Η Κόντσικα ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ στο πρώτο μέρος, όμως η λύση για τους γηπεδούχους ήρθε από την άσπρη βούλα που ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις.
Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα δυνατό παιχνίδι χωρίς να έχουν το καθαρό μυαλό στη συγκρότηση της τελικής προσπάθειας για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στο 10’ ο Βελογιάννης σούταρε άουτ, ενώ στο 20’ ο Τόμπρας απέκρουσε τη μπάλα σε εκτέλεση φάουλ από τον Τζούμα.
Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 36’. Ύστερα από ωραία ενέργεια του Αλιάι από τα δεξιά, ο Τζούμας δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Αναγνώστου με πλασέ νίκησε τον Μπούγια για το 0-1.
Η επίτευξη του τέρματος της Κόντσικας αφύπνισε τους γηπεδούχους που έφτασαν κοντά στη ισοφάριση στο 44’. Ο Νάκιας έβγαλε τη σέντρα και ο Κλιτσινάρης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές χωρίς να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Ο Κλιτσινάρης στο 53’ έστειλε άουτ τη μπάλα, ενώ ίδια κατάληξη είχε η εκτέλεση φάουλ του Γκόγκα στο 57’. Ο Τόμπρας είπε όχι στον Νιτσιάκο στο διαγώνιο σουτ στο 63’. Οι φιλοξενούμενοι σε αντεπίθεση απείλησαν με τον Αλιάι στο 68’ με τον Μπούγια να διώχνει εντυπωσιακά, ενώ η ίδια φάση εκτυλίχθηκε και στο 86’.
Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τσούρη από τον Μεχμετάι που αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Ο Σούλτης ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Με τη λήξη του παιχνιδιού ο διαιτητής Κατσικογιάννης απέβαλε τον Μεχμετάι.
Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Σπυρογιώτης - Γκέλης)
Κοσμηρά: Μπούγιας, Σούλτης, Τσούρης, Γεωργίου, Τζούμας, Νούσης, Γκόγκας, Ζώτος, Νιτσιάκος, Κλιτσινάρης (80’ Περώνης), Νάκιας (70’ Βραζιτούλης)
Κόντσικα: Τόμπρας, Ζέκιος, Μεχμετάι, Πασσάδης, Αγγέλης, Παπαγιαννόπουλος, Αλιάι(90’ Γκάνας), Τσάνιος, Αναγνώστου (52’ Βούρτσης), Βελογιάννης (75’ Παπάζης), Παντελέων.