Δεν τα κατάφερε στην Πυλαία

GYNAIKES BASKET

• Μια ανάσα από μια πολύ μεγάλη νίκη έφτασε χθες η γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα, όπου ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την ΑΕ Πυλαίας με 63-56.
Τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη καίτοι αντιμετώπιζαν ένα από τα φαβορί για την άνοδο (η Πυλαία οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με ρεκόρ 7-0), πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση όμως δεν κατάφεραν στις λεπτομέρειες να πάρουν μια μεγάλη νίκη τόσο από ψυχολογικής αλλά και από βαθμολογικής άποψης.
Το πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, το οποίο ολοκληρώθηκε με βραχεία κεφαλή των γηπεδούχων με 15-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κυανόλευκες με πολύ καλή άμυνα και εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση πήραν κεφάλι στο σκορ και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενες με 27-34.
Την πρωτοπορία στο σκορ διατήρησαν και στο τρίτο δεκάλεπτο και όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα θα έκανε την έκπληξη και θα έφευγε με το διπλό από την Πυλαία.
Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Γιώργου Σιαμέτη εμφάνισαν τάσεις… αυτοχειρίας και η Πυλαία κάνοντας ένα σερί 18-5, «καθάρισε» το παιχνίδι.
Από τον ΠΑΣ Γιάννινα ξεχώρισαν οι Σαρηγιαννίδου και Ντάλα με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις νικήτριες η Φλώρου με 14 πόντους και η Τσαμπούρη με 12.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 27-34 (ημιχρ.), 45-51, 63-56
AE ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Σταμπή 7(1), Αρσένογλου, Ζωγράφου, Κατσαμούρη 10, Τσαμπούρη 12(2), Καραμπατζάκη 11, Παπαρδέλα 2, Τζήμου 2, Τσιανάκα Ε., Φλώρου 14, Κωτούλα 5.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 3(1), Σαρηγιαννίδου 19(1), Χρηστάκη, Μεντεσίδου 6, Ξανθοπούλου 10(2), Διαμαντοπούλου, Πάφη, Ντάλα 18(2)