Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

APOEL KLHMTIA

ΑΠΟΕΛ-Κληματιά 0-3

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Maison B ερασιτεχνικής κατηγορίας, συναντήθηκαν για τον Α όμιλο, ΑΠΟΕΛ και Κληματιά, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν δίκαια με 0-3 και να παίρνουν το τρίποντο της νίκης, φτάνοντας τους 13 βαθμούς και σπάζοντας το θετικό σερί των γηπεδούχων, στις τελευταίες αγωνιστικές.
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, η ομάδα της Κληματιάς, ήταν καλύτερη και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.
Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 8΄, όταν ο Τζίγκας εκτέλεσε το κόρνερ και λίγο έλειψε ο Καραοσμάν, να στείλει την μπάλα στην εστία του συμπαίκτη του, με την κεφαλιά του να περνά αουτ, δίπλα από το δοκάρι.
Όσο κυλούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, χωρίς όμως κάποια αξιόλογη ευκαιρία.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία του α΄ μέρους σημειώθηκε στο 44΄, όταν ο Βλαχόπουλος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, στοχεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.
Ό, τι δεν συνέβη στο πρώτο ημίχρονο, έγινε στην επανάληψη, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν γρήγορο τέρμα και να ανεβάσουν τους ρυθμούς τους.
Το σκορ άνοιξε στο 48΄ ο Τζίγκας με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, έπειτα από ασιστ του Μπέλλου.
Στο 55΄ το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απαντήσει με το σουτ του Νίτα, το οποίο πέρασε ελάχιστα πιο πάνω από τα δοκάρια του Μπαλάτσου.
Στο 68΄ ο Γκουγιάννος πέτυχε το 0-2 για την ομάδα του, με πλασέ.
Στο 74΄ ο Βλαχόπουλος με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αφηνοντας όλους άφωνους με την ενέργειά του.
Στο 82΄ ο αρχηγός των γηπεδούχων, Τζουμάγκας, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ.
Στο 85΄ ο Γκρόπασι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, όταν από καλό σημείο εκτέλεσε φάουλ, έπειτα από κομπίνα με τον συμπαίκτη του, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δοκάρι και στην συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα, κάνοντας το 0-3.
Στο 87΄ και πάλι ο Τζουμάγκας, έχασε ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής για την ομάδα τους, όταν από χτύπημα κόρνερ του Γκούμα, εκείνος από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα, Μπαλάτσο.
Διαιτησία: Νέος (Ευαγγελίδης –Σιώμος-Γκίζας)
ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κλείτσας): Ζότε, Καραμπάσογλου, Κωνσταντινίδης, Στεφάνου, Σερέτης, Τζουμάγκας, Νίτας (72΄Χηδηριώτης), Καραοσμάν, Τζάγκας (51΄Καρυώτης), Γκούμας, Τσάλης.
ΑΕ Κληματιάς (Γιώργος Πότσης): Μπαλάτσος, Γκέλης, Κίτσος (79΄ Μαρκούλας), Μπαλάτσος, Κυπριανός, Μπέλλος, Σπυρόπουλος, Βλαχόπουλος (87΄Τσακανίκας Δ.), Σταυρόπουλος (61΄ Στεργίου), Τζίγκας, Γκουγιάννος (68΄ λ. τρ. Γκρόπασι).
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΙΩΛΟΥ
* * *

XAROKOPI ELLHNIKO

Χαροκόπι- Ελληνικό 2-1
Ο Αετός Χαροκοπίου επικράτησε με σκορ 2-1 της Αναγέννησης Ελληνικού στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Maison B Eρασιτεχνικής και σκαρφάλωσε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.
Στο πρώτο ημίχρονο, το Χαροκόπι ευτύχησε να πετύχει δυο τέρματα στο πρώτο εικοσάλεπτο και να μπει σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, με το Ελληνικό να βγάζει αντίδραση στα επόμενα λεπτά έχοντας δοκάρι, ευκαιρίες αλλά να μη μπορεί να μειώσει άμεσα.
Στην πρώτη αξιόλογη τελική προσπάθεια για τους γηπεδούχους, ο Κούτλας νίκησε με πλασέ τον Λάμπρη για το 1-0 στο 11’.
Πριν καλά –καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι από το τέρμα του Αετού, οι γηπεδούχοι ζευγάρωσαν τα τέρματά τους στο 18’. Ο Πολύζος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βασίλης Αντωνίου πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.
Το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δυο τέρματα διαφορά έκανε τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν και στο επόμενο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Στεργίου,με τον ίδιο παίχτη στο 22’ να στέλνει εξ επαφής τη μπάλα άουτ.
Στο 23’ ο Κολιούσης αστόχησε από πλάγια θέση, ενώ ο Κουτλας στο 25’ έκανε το πλασέ με τον Λάμπρη να διώχνει τη μπάλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αν και ήταν με την πλάτη στον τοίχο αποδείχθηκαν επικίνδυνοι για την αντίπαλη εστία κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο Αντωνίου στο 49’ έκανε το σουτ με τον Λάμπρη να μπλοκάρει τη μπάλα, ο Πολύζος από το ύψος του πέναλτι στο 66’ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ το Ελληνικό πριν το 80’ τη μόνη αξιόλογη προσπάθεια που είχε ήταν το πλασέ του Κουτσογιάννη στο 64’ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Στεργίου τα έπαιξε όλα για όλα. Στο 80’ ο Κουτσογιάννης εντός περιοχής έκανε το πλασέ με τον Τσιλίκη να διώχνει τη μπάλα προτού περάσει τη γραμμή και στην επαναφορά ο ίδιος παίχτης σούταρε άουτ.
Στο 82’ ο Λάμπρης είπε όχι σε τετ α τετ του Τσιλίκη, ενώ στο 84’ το σουτ του Τσιάβου στην κίνηση μπλόκαρε ο Θουλιώτης.
Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Στεργίου Αλέξανδρο στο 86' για το τελικό 2-1.
Διαιτησία: Μπούμπας ( Κόλλιας –Λιόντος)
Χαροκόπι (Μύταρης): Θουλιώτης, Κώστας (63’ Τάτσης Γ), Αντωνίου Θ, Κωνσταντής,Τσιλίκης, Χριστοφορίδης (56’ Μαντέλλος), Φώτης (56’ Κωστάκης Σ), Κωστάκης Δ, Κούτλας (70’ Ντούσκος), Πολύζος, Αντωνίου Β.
Ελληνικό (Στεργίου): Λάμπρης, Μποζέλα, Γλαβάς (51’ Στεργίου Φ), Λεοντίου (65’ Πατσιαλής), Τριανταφύλλου, Μπεσόπουλος, Στεργίου Αλ, Κύρκος, Κουτσογιάννης, Τσιάβος (83' Πρόκος), Κολιούσης.