ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ-IBC 46-85

IBC

• Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα το IBC πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία από την Κέρκυρα νικώντας τον τοπικό Κερκυραϊκό με 85-46 συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του.
Η ομάδα των Παπαδόπουλου-Χαντζάρα έχοντας τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες της, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.
Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο οι Κερκυραίοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί και σχετικά κοντά στο σκορ με 15-22. Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Γιαννιώτες με εξαιρετική άμυνα έχτισαν μια διαφορά της τάξης των 20 και 30 πόντων αντίστοιχα και η… σεμνή τελετή έλαβε σύντομα τέλος.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του IBC συνέχισαν την στους ίδιους ρυθμούς παίρνοντας μια σημαντική νίκη. Την επόμενη αγωνιστική το IBC θα αντιμετωπίσει τον Θρύλο Ιωαννίνων σε ακόμα ένα τοπικό ντέρμπι.
Τα δεκάλεπτα: 15-22, 24-44, 33-63, 46-85
Διαιτητές: Νάκας, Ρούγκας
Κερκυραϊκός (Μπαλός-Γκίτσης): Θεοδότος 3(1), Καλόγηρος Γ. 3(1), Άνθης, Γρίβας 2, Καλόγηρος Α. 3, Στεργίου 10(2), Κοκαβέσι 2, Γογγάκης Στ. 2, Γραμμένος Δ., Γογγάκης Γ. 13, Μέτσο 3(1), Γραμμένος Αγ. 5
IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης, Ματσάγγας 7, Κρικώνης 14, Τσιτσώνης 5(1), Πατραμάνης Αρ. 2, Καραμπίνης 7, Κακατσίδης 3(1), Δάσκαλος 9(1), Τσατάλας 13(1), Πατραμάνης Κ. 6, Τσιρώνης 7(1), Μπάλλας 12.

ΑΓΣΙ (U20) – ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 60-89
• Ένας ισοπεδωτικός Σπάρτακος νίκησε στο τοπικό ντέρμπι τον ΑΓΣΙ (U20) με 60-89 παραμένοντας στην κορυφή της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ μαζί με το IBC.
Ο Σπάρτακος έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Ζήση ο οποίος με 28 πόντους και τέσσερα τρίποντα ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Θεοχάρους και Λαμπρόπουλο με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.
Ο Σπάρτακος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο είχε πάρει μια διαφορά 15 πόντων. Με δυνατές άμυνες αλλά και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση δεν διακινδύνευσε σε κανένα σημείο του αγώνα. Μάλιστα το τελικό 60-89 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του ματς.
Τα δεκάλεπτα: 15-30, 35-56, 49-72, 60-89
Διαιτητές: Κληματάς, Βίνης
ΑΓΣΙ U 20 (Αυγερινός): Σταλίκας 4(1), Τσιμηχόδημος, Ψιλοδημητρακόπουλος 12, Διβάρης 5(1), Πρεμέτης 7, Κωστής 2, Κονταξής, Μουστακλής 3(1), Μπαζάκας 18(4), Μπάρκας 4, Τσίγκας 3(1), Κολόκας 2
Σπάρτακος (Καΐκας-Στύλιος): Ντρίτσος, Κόρδας, Μάστορας 3, Ζήσης 28(4), Λαμπρόπουλος 16(1), Κολιγιώτης 4, Δήμος 7(1), Γούλας 2, Βαράκας 5(1), Θεοχάρους 17, Παπανικολάου 7(1), Κούργιας