Η γκίνια συνεχίζεται… Λευκίμμη - Θρίαμβος Σερβιανών 1-0

LEYKIMMH SERBIANA 4 11 18

• Τελειωμό δεν έχει η γκίνια για τον Θρίαμβο Σερβιανών που για μία ακόμη φορά στο φετινό πρωτάθλημα δέχθηκε γκολ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την Λευκίμμη για την 6η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Η ομάδα του Νίκου Γκούρα στάθηκε με αξιοπρέπεια σε μία ακόμη αναμέτρηση αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Γαστεράτου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να κρίνει την έκβαση της αναμέτρησης, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 65’ με δέκα παίχτες λόγω της αποβολής του Κιπτίου.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο έως κακό ποιοτικά, με την ομάδα του Νίκου Γκούρα να στέκεται καλά, να κλείνει διαδρόμους και να μην απειλείται ουσιαστικά.
Στο 6’ σουτ του Τσιαφίτσα πέρασε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε το σουτ του Λίμα στο 11’. Στο 21’ ύστερα από αδράνεια της άμυνας της Λευκίμμης ο Πάκος δεν μπόρεσε να σκοράρει εξ επαφής, ενώ στο 34’ η κεφαλιά του Παπαδόπουλου δεν ανησύχησε τον Αρχοντάκη. Στο 37’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Διαμαντόπουλου ο Βραχνός έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ, ενώ στο 40’ το πλασέ του Μπλέτσα κόντραρε σε αμυντικούς της Λευκίμμης.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 52’ ο Κιπτίου εκτέλεσε φάουλ με τον Αρχοντάκη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει εντυπωσιακά.
Ο διαιτητής Στεφάνου απέβαλλε τον Κιπτίου στο 64΄για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπλέτσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το γεγονός αυτό δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν τα Σερβιανά ούτε στις περιπτώσεις που βγήκαν στην αντεπίθεση. Σε μία από αυτές, ο ο Τσιαφίτσας στο 80’ έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει, ενώ στο 82’ ο Τσεβανέδας έκανε το σουτ με τον Αρχοντάκη και πάλι να λέει όχι.
Στο 86΄η εκτέλεση φάουλ από τον Πάκο πέρασε ανεκμετάλλευτη, στο 92’ και πάλι ο Αρχοντάκης είπε όχι σε πλασέ του Τσοφλιού.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι τα Σερβιανά θα φύγουν με τον βαθμό, ο Γαστεράτος νίκησε με βολίδα τον Αρχοντάκη στο 94’ κάνοντας το 1-0.
Διαιτησία: Στεφάνου (Τίκας - Παπαλαζάρου) Θεσπρωτίας.
Λευκίμμη (Δ. Μαγκαφίνης): Λαμιόν, Μητσόπουλος (83’ Γαστεράτος), Λίμα, Στέρεφ, Παπαδόπουλος, Κιοσές, Κιπτίου, Καμαρά (65’ Θεοδωράκης), Τσόφλιος, Τσεβανέδας, Βαρούχας.
Θρίαμβος Σερβιανών (Ν. Γκούρας): Αρχοντάκης, Πάσχος, Πάκος, Μανιώτης (77’ Μουζακίτης), Βραχνός, Μούτσιος, Τσιαφίτσας (91’ Δρόσος), Αλεξίου (83’ Μελιγγιώτης), Μπλέτσας (85’ Ριστάνης), Ηλίας, Διαμαντόπουλος.