Ψυχωμένος ΠΑΣ, κέρδισε με 63-67 τον Παναθλητικό

PAS BASKET

• Μία σπουδαία νίκη στη προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Α1 Γυναικών πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε με σκορ 63-67 του Παναθλητικού Συκεών στο παιχνίδι που έγινε στο Κλειστό του Επταπυργίου για την 17η αγωνιστική.

Οι Γιαννιώτισσες κέρδισαν ακόμη έναν τελικό παραμονής, μετά το παιχνίδι με αντίπαλο τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου την περασμένη Τετάρτη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-12, αλλά και έκαναν το 2/2 στους αγώνες με αντίπαλο την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Τεράστια εμφάνιση από την Μπριγκς που σημείωσε 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.Ακολούθησε η Εβοντό με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα. Tompkins με double double με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και Williams επίσης με double double με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ οι καλύτερες από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε υπέρ του Παναθλητικού με 18-16, με την πρώην παίκτρια του ΠΑΣ Tompkins να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα, σημειώνοντας 9 πόντους. Με ένα επιμέρους 2-10 και με τις Εβοντό και Μπριγκς σε κέφια ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 20-26 και στη συνέχεια με 24-30 αλλά χάρη στην Tompkins ο Παναθλητικός ισοφάρισε σε 32-32. Δύο τρίποντα από Σαρηγιαννίδου και Προβο ήταν αρκετά ώστε ο ΠΑΣ να ξεφύγει ξανά στο σκορ με 32-38 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-39 υπέρ του ΠΑΣ.  Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ δεν έχασε στιγμή την πρωτοκαθεδρία στο σκορ αν και ο Παναθλητικός μείωσε στο τρίποντο (44-47). Η Προβο με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 6, ενώ το σκορ στο 30’ ήταν στο 49-52.

Με τρίποντο της Εβοντο ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 49-55, ενώ ο Παναθλητικός χάρη στην Τράντα που σημείωσε 4 πόντους σερί, μείωσε στο καλάθι(53-55). Δια χειρός Μπριγκς και Εβοντο, ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε με 55-60. Η Μαρίνη έδωσε σημαντικούς πόντους, ο ΠΑΣ ήταν μπροστά με 61-63 αλλά ισοφάρισε ο Παναθλητικός με την Σταματάκη. Η Εβοντο με 2/2 βολές έκανε το 63-65. Ο ΠΑΣ διατήρησε με προσοχή και συγκέντρωση το προβάδισμα μέχρι το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό 63-67 μετά από εύστοχες βολές της Μπριγκς. Toν Εύνικο υποδέχεται την Κυριακή ο ΠΑΣ Γιάννινα για την 18η αγωνιστική της Α1.

Διαιτητές: Γερακίνης-Παζώλης-Πράττος

Δεκάλεπτα: 18-16, 36-39, 49-52, 63-67

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 21, Μπαξεβάνου 3(1), Τράντα 8, Γουινγκέιτ 9(1), Θεοδώρου 5, Γουίλιαμς 14, Σταματάκη 2, Χωλοπούλου 1, Σύρπα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 20, Πρόβο 9(2), Σαρηγιαννίδου 9(1), Μαρίνη 7, Καλαμπάκου, Τζήμου, Γκιζάνη, Εβόντο 22(2).