Ρεπορτάζ από τους αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

DAFNOULA

Δαφνούλα - Ασβεστοχώρι 0-0

• Για την 9η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Β’ Ερασιτεχνικής, ΑΕ Δαφνούλας και ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου έμειναν στο 0-0 στο παιχνίδι που έγινε στο βοηθητικό γήπεδο της Κατσικάς. Λίγες ήταν οι αξιόλογες τελικές προσπάθειες εκατέρωθεν στο παιχνίδι που ήταν δυνατό με αρκετές μονομαχίες.

Στο 23' σε εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου, ο Τσιάβος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 31’ ο Ζώτος Γ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, ο Μπέτσης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Η πιο σημαντική ευκαιρία στο πρώτο μέρος ανήκε στη Δαφνούλα, όταν στο 42’ ο Καντζέλης με ωραία ενέργεια, βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ του Ασβεστοχωρίου, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία.

Στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες είχαν τη διάθεση να πιέσουν ψηλά αλλά είχαν πρόβλημα στη τελική πάσα, με το Ασβεστοχώρι στην επανάληψη να έχει δυο καλές στιγμές για γκολ. Στο 67’ ο Βαγγέλης Ζώτος τροφοδότησε με ωραία μπαλιά τον Οικονόμου, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Βασιλείου απομάκρυνε τη μπάλα  Στο 75’ το σουτ του Σεγκανάκου ήταν άστοχο και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μοσχέτας έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βασιλείου.

Πλήγμα για τη Δαφνούλα στο παιχνίδι οι τραυματισμοί, καθώς ο Καντζέλης που μπήκε στο ματς στο 38’ στη θέση του τραυματία Κατσαμπίρη, αποχώρησε και εκείνος τραυματίας στις αρχές της επανάληψης.

Διαιτησία: Σίσκας (Αρβανίτης- Κολιοφούκας)

Δαφνούλα: Βασιλείου, Λαγός, Παπαδόπουλος, Αυδίκος, Τσιάβος, Βήκας, Πανάρετος (70’ Ζιάρκας), Κατσαμπίρης (38’ λ.τρ Καντζέλης- 53’ λ.τρ Ιωάννου), Ράπτης, Σεγκανάκου.

Ασβεστοχώρι: Κεφάλας, Μάλάμος Κ, Ρέτσης, Μαλάμος Α, Ντάφλος, Γεωργίου Β, Μπέτσης, Ζώτος Γ, Ζώτος Ε, Οικονόμου, Ντέντες (58’ Μοσχέτας).

Πρ. Περάματος- Αμπελόκηποι 0-2

• Το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Β’ Ερασιτεχνικής κέρδισαν οι Αμπελόκηποι, καθώς επικράτησαν με 0-2 στο «Γ. Πρίσκας» και πλέον είναι μόνοι στη δεύτερη θέση με 22 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έβγαλαν αρκετή ενέργεια στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη δεν απειλήθηκαν, πλην μίας περίπτωσης, από την Προοδευτική. Έτσι, έφτασαν δίκαια στη νίκη και βρίσκονται στο κυνήγι της Βουνοπλαγιάς. Στο 2’ το σουτ του Κίτση ήταν άστοχο και στο 19’ ο Νούτσος απομάκρυνε τη μπάλα σε σουτ του Λόκα. Στο 21’ σε φάση διαρκείας, ο Μπισέλας έσπασε ωραία τη μπάλα στον Μπάφα αλλά το σουτ ήταν άστοχο. Στο 26’ ήρθε το 0-1 για τους Αμπελόκηπους, όταν ο Πολίτης βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, ο Νούτσος φάνηκε να ελέγχει τη μπάλα αλλά αυτή γλίστρησε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα.

Το 0-2 ήρθε στο 42’ για την ομάδα του Κώστα Λιόλιου με απευθείας εκτέλεση κόρνερ από δεξιά του Λόκα. Στην επανάληψη, η Προοδευτική είχε μόλις μία καλή στιγμή στο 70’ για να μειώσει στο σκορ. Σε φάση διαρκείας, ο Στεφάνου έκανε το σουτ, ο Κατσίγιαννης απομάκρυνε τη μπάλα και στην επαναφορά δεν μπόρεσε να σκοράρει ο Λώλος. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ στο 90΄ με τον Παπιγκιώτη αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Διαιτησία: Mπόσιας (Παπαλαζάρου - Κολιός)

Πρ. Περάματος: Νούτσος, Σήτος, Μπαρούτας, Χεμπέγια, Καλλιακούδας, Κατσάνος, Ζήσης, Λαμπράκης (62’ Στεφάνου), Μπισέλας (62’ Ντεμίρης), Μπάφας, Ντόβας (62’ Λώλος).

Αμπελόκηποι: Κατσίγιαννης, Σδούκος, Παργινός, Τσιούρης, Γαλάνης, Κίτσης, (75’ Μαρκούλας), Γιαννάκης, Πολίτης (87’ Δήμος), Μάντζαρης (53’ Παπιγκιώτης),Λόκας, Κολιός.