Έχασε στο ντέρμπι ο Βίκος, 71-62 από τη Δόξα Λευκάδας

bikos

• Την ήττα με σκορ 71-62 από τη Δόξα στη Λευκάδα γνώρισε ο Βίκος Ιωαννίνων στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Β’ Εθνικής στο Μπάσκετ. Μπορεί να ηττήθηκε στη Λευκάδα, ωστόσο η γιαννιώτικη ομάδα κράτησε τη διαφορά με την οποία είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο και έτσι θα έχει το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για τον Βίκο μετά από αυτήν στα Τρίκαλα, ενώ έχει 9 νίκες μιας και δεν μετρούν τα αποτελέσματα των ομάδων με τον ΑΓΣΙ που αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Από τους παίκτες που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τον Βίκο ήταν ο Κοτσάνος με 12 πόντους και οι Αναγνωστάκης και Καλαμπάκας που σημείωσαν 10. Από τη Δόξα Χείλαρης και Τζόλος πέτυχαν από 14 πόντους.

Ο Βίκος πήρε βραχεία κεφαλή στο 19-21 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στο 17’ ήταν μπροστά με έξι πόντους διαφορά (27-33), ένα παιχνίδι που οι δυο ομάδες πρόσεχαν τις άμυνές τους. Η γιαννιώτικη ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο υπέρ της με ρο σκορ στο 31-36. Στα μισά της τρίτης περιόδου οι Γιαννιώτες έχτισαν μία διαφορά ακόμη και 12 πόντων, ωστόσο οι Λευκαδίτες έβγαλαν αντίδραση και προηγήθηκαν στο 30’ με 49-46.

Με ένα επιμέρους σκορ 22-16 στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Δόξα κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι με σκορ 71-62 και να υποχρεώσει τον Βίκο στη δευτερη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Την επόμενη αγωνιστική, ο Βίκος θα κάνει το αγωνιστικό του ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 31-36, 49-46, 71-62

Διαιτητές: Καρακάσης-Μακρόπουλος-Πλέγας

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος):  Σταματέλος 2, Βακουφτσής 12, Ντόβας 10(2), Τσιαβές 2, Τζόλος 14(1), Βαγενάς, Χείλαρης 14(3), Μανάκας 3, Κουρτίδης 4, Vujovic10.

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης 10, Μαυρογιάννης 9(1), Ιωαννίδης 9, Τσιλούλης 6(1), Πάτρας 3, Αντωνίου, Καλαμπάκας 10(1), Σταυρόπουλος 3, Κοτσάνος 12.

Τα αποτελέσματα: Δόξα Λευκάδας-Βίκος Ιωαννίνων 71-62, Έσπερος Λαμίας-Πρωτέας Γρεβενών 85-74, Φίλιππος Βέροιας-Ολυμπιακός Βόλου 80-67, Νίκη Βόλου-Ναύαρχος Βότσης 71-45

Ρεπό: Τρίκαλα Basket, Αναγέννηση Καρδίτσας.