Νέα ήττα για τον ΠΑΣ, 72-57 από την Ελευθερία Μοσχάτου

PAS BASKET MOSXATO

• Νέα ήττα στο πρωτάθλημα Μπάσκετ της Α1 Γυναικών για τον ΠΑΣ Γιάννινα, αυτή τη φορά από την Ελευθερία Μοσχάτου με 72-57 για την 15η αγωνιστική.

Η γιαννιώτικη ομάδα γνώρισε τη δωδέκατη ήττα στο πρωτάθλημα, μένοντας στις τρεις νίκες. Θετικό ντεμπούτο με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ πραγματοποίησε η Provo, ενώ ο ΠΑΣ στερήθηκε των υπηρεσιών της Mπριγκς.

Σαρηγιαννίδου με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και Έφα με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ οι καλύτερες του ΠΑΣ Γιάννινα, με την Provo να είναι επίσης διψήφια με 11 και 7 ριμπάουντ και τη Μαρίνη να έχει γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Πιο καλά μπήκαν στο ματς οι παίκτριες του Μαργαρίτη, παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων στο 5’, ενώ με επιμέρους 2-7 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ τους με 12-14.

Με ένα σερί 7-0, η Ελευθερία πήρε το προβάδισμα με 19-14, η Έφα μείωσε στο τρίποντο αλλά με ένα σερί 6-0 οι γηπεδούχες έφτασαν το σκορ στο 25-16. Με βοήθειες από τις Έφα και Σαρηγιαννίδου έγινε το 25-21 αλλά η Ελευθερία προηγήθηκε με 31-25 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ δεν ήταν συγκεντρωμένος στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα η διαφορά να πιάσει διψήφια επίπεδα  (39-27). Στο 30’ το σκορ ήταν στο 54-39 με την Ελευθερία να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Με ένα σερί 0-5, ο ΠΑΣ μείωσε σε 44-54 αλλά με ένα επιμέρους δικό της 14-3, η Ελευθερία ήταν μπροστά στο σκορ με 68-47. Η κατάσταση δεν άλλαξε δραματικά μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης με τον ΠΑΣ να γνωρίζει τη δωδέκατη ήττα του με 72-57.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 31-25, 54-39, 72-57

Διαιτητές: Κώτσου-Μπακετέα-Ροδίτης

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Calloway 16, Στούπα 3(1), Καρακασίδου 13, Νάτσκου 10(2), Σταμάτη 3, Τσούκα, Παπαποστόλου, Μυλωνάκη, Brewer 10, Ταμπάκου, Okoye 17(3)

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Provo 11(3), Σαρηγιαννίδου 14(2), Μαρίνη 8, Καλαμπάκου 2, Στεργίου, Τζήμου 2, Effa 14, Γκιζάνη 2, Ewodo 4.